Haşhaş sapı (Papaver somniferum L.) hemiselülozlarının N,N-dimetilformamit/lityum klorür homojen sisteminde esterifikasyonu
Esterification of poppy straw (Papaver somniferum L.) hemicelluloses in the N,N-dimethylformamide/lithium chloride homogeneous system
- Tez No: 284106
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CENGİZ, YRD. DOÇ. SAMİM YAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
70-75 ºC sıcaklıkta 30 dakika süreyle trietilamin ve katalizör olarak 4-dimetilaminopiridin varlığında çeşitli açil klorürler ile haşhaş sapı hemiselülozları N,N-dimetilformamit/lityum klorür sisteminde homojen reaksiyon şartlarında esterleşmiş hemiselülozlar hazırlanmıştır. Çalışmamızda ürünler, FT-IR, termal analiz, 1H-NMR ve HPLC ile karakterize edilmiştir. Deneysel koşullarda esterlenmiş hemiselülozların substitusyon derecesi 0.023-1.18 arasında tespit edilmiştir. Hemiselüloz/asit klorür oranı 1:2, trietilamin %28 75 ºC, 30 dakika optimum şartları altında doğal hemiselülozların hidroksil gruplarının ortalama %50 civarında esterlenmiştir. Moleküler ağırlık ölçümleri minimum bozulmayı ve hidroliz ürünlerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The esterified hemicelluloses were prepared under homogeneous reaction conditions in the system N,N-dimethylformamide/lithium chloride by reacting the natural hemicelluloses with various acyl chlorides in the presence of 4-dimethylaminopyridine as a catalyst and triethylamine as a base within 30 min at 70?75°C. The products obtained were characterized by means of FT-IR, thermal analysis, 1H-NMR and HPLC. The degree of substitution of esterified hemicelluloses was controlled between 0.023 and 1.18 as a function of experimental conditions. Under an optimum reaction condition hemicelluloses/acyl chloride molar ratio 1:2, 75°C, 30 min, about %50 hydroxyl groups in natural hemicelluloses were esterified. The molecular weight measurements showed a minimal degradation and hydrolysis of the products.