Thermally induced distortion and residual stresses in welded joints
Kaynaklı bağlantılarda ısı ile oluşan çarpılmalar ve artık gerilmeler
  1. Tez No: 284120
  2. Yazar: BAKİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kaynak işlemindeki ısı kaynağına, malzemenin ısıl tepkisi bazen artık gerilme, çarpılma ve içyapıdaki değişikliklerden dolayı malzemenin mekanik özelliklerinin değişimi gibi mekanik problemlere sebep olur. Bölgesel ısınma ve soğumadan dolayı kaynaklı parçalarda artık gerilmeler ve çarpılmalar meydana gelir. Artık gerilmeler dış kuvvetler ile birleştiği zaman kaynaklı parçanın servis süresi içerisinde beklenmedik hatalar gözlenebilir. Çarpılmalar, kaynaklı parçaların boyutsal hassasiyetini etkiler. Bu nedenle kaynak işleminden sonra düzeltme işlemlerine ihtiyaç duyulur.Kaynak işleminden önce artık gerilmelerin ve çarpılmaların dağılımı ve miktarının önceden tahmin edilebilmesi araştırmacılar için önemli bir konu olmuştur. Bu çalışmada, SYSWELD sonlu eleman paket programı modellemede kullanılmıştır. Modelleme ile kaynak sonrası malzemenin durumu önceden tahmin edilebildiği gibi kaynak parametrelerinin optimizasyonu da sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The thermal response of materials to a welding heat source sometimes causes mechanical problems, e.g. residual stresses and distortion and changes in mechanical properties due to changes in the microstructure. Residual stresses and distortions take place in weldments due to local heating and cooling. When this residual stresses combine with the external forces, unexpected failure can be observed during service life of weldments. The distortion can effect the dimensional accuracy of the weldments. Therefore some additional straightening processes are needed after welding process.Prediction of the amount and the distribution of residual stresses and distortion before welding has been an important subject for researchers. In this thesis, SYSWELD finite element package program was used in modelling. The situation of the material after welding can be estimated by modelling, also the optimisation of welding parameters can be done.