Çukurova bölgesi (Adana-Mersin) tavukçuluğunun gelişmesinde T.C. Ziraat Bankası'nın yeri ve önemi
The position and importance of T.C. Ziraat Bank on the development of chicken farming (poultry culture raising) in the Cukurova region
  1. Tez No: 284119
  2. Yazar: SÜLEYMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NAZIM ULUOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Ziraat, Banking, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Adana Bölge Başkanlığı bünyesinde bulunan Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay illerinde kullandırılan tarımsal krediler incelenmiştir. Kullandırılan tarımsal krediler içerisinde hayvancılığa ayrılan pay ve kanatlı sektörüne kullandırılan krediler irdelenmiştir. Bu kapsamda Çukurova bölgesinde üreticilere kullandırılan tarımsal kredilerin özellikleri kullandırım esasları, sübvansiyon oranları, üreticilerin kredi kullanım miktarları ortaya konulmuştur. Bu kapsamda T.C. Ziraat Bankası A.Ş. nin üreticilere sağlamış olduğu destek, kredi kapsamında sunmuş olduğu avantajlar, Türkiye ve Bölge çapında çiftçilerin T.C. Ziraat Bankası A.Ş. den kullanmış oldukları tarımsal kredilerin hangi konularda ne miktarlarda tercih edildiği izlenmiştir. Tarımsal kredi kullandıran şubeler ile görüşülmüş, kullandırılan krediler incelenmiştir. Kanatlı sektörüne kullandırılan kredilerde uygulanan bio güvenlik şartları ve bu kapsamda kullandırılan tarımsal krediler ortaya konmuştur.Sonuç olarak T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından kullandırılan tarımsal kredilerin miktarı yıllar itibarı ile artış gösterdiği bu kapsamda hayvancılık sektörü ve kanatlı sektörüne de kullandırılan kredilerin arttığı ancak kanatlı sektörü bio güvenlik kapsamındaki kredilerin düşük miktarlarda olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of agricultural credits in the region of Adana, Mersin, Osmaniye, and Hatay from the sources of T.C. Ziraat Bank is examined. Within these credits, the share of livestock production and winged sector are considered. In this context, the specifications, guidelines, subsidy rates and the amounts of credits used by producers in Çukurova is introduced. The support and advantages obtained to the producers by Ziraat Bank during the process of credit use, and the preferences of farmers about the scope and amount of credits is explored. So that, the use of agricultural credit use is discussed with the authorized branches and the credits used by them is analyzed. In addition, the bio-security circumstances applied to the credits in the winged sector and the agricultural credits used to producers about this subject is displayed.Consequently, it is discovered that the agricultural credits that are used to producers by Ziraat Bank and especiallay the ones related with livestock and winged sectors has been increasing during the years. Hovewer, this growth is not the same for the credits as part of bio-security in the winged sector, in case, the credits based on bio-security is still at low amounts.