Hammadde olarak kiraç taşı ve üretilen kirecin standartlara uygunluğunun araştırılması
Limestone is ar raw materials and researching up to standarts of produced lime
- Tez No: 284121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜL YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hammadde bazında ele alınan kireçtaşının ihtiyaç duyulan sektörler içinaranılan özellikleri bu tez kapsamında incelenmiştir.Kireçtaşının kalitesi olarak değilde kullanımalanına göre fiziksel ve kimyasal içerikleri bakımından değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkarılmıştır.Yapı, oluşum, fiziksel ve kimyasal özellikleri ile endüstiryel uygulama platformunda konu içeriği ele alınmış her sektör için temel teşkil eden analiz yöntemleri ile irdelenmiş sebeb-sonuç ilişkisi benimsenerek sonuçlandırılmıştır.Kireç taşından elde edilen kireç gelişen teknoloji ile sanayi amaçlı kullanımda başrol oynamaya devam etmektedir.Bu çalışmada hammadde olarak kireçtaşı ve ürün olarak kirecin fiziksel ve kimyasal özellikleri belirtilmiş, endüstri ve sanayi alanında kullanımı için özellikleri araştırılmıştır. Elde edilen veriler kaliteli kirecin sanayi ve endüstiriyelkullanım alanları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a materrial the features of lime stone which are demanded by the sectors need have been examined within this thesis. It has been conceived for the usage feild by the physicaland cheminal contest not by the quatily of limestone. The analysis methots, being fundamental for all the sectors, which was examined for is constitution,formation, the physical and chemical feautures in the industrial application platform, has been concluted by researching different aspects and realist the realtion of the reason and concluison.The lime which has been obtained from limestone continues to play leading role with the developed tecnology in usage for industry.In this study, the physical and chemical features of limestone as raw material and lime as produced material have been researched the spesial features which can be used in industrial area. The information obtained shows the using criterions of the quality produced material of lime in the industrial area.