Modeling and solving truck-load consolidation problems by using multi-agent technology
Yük birleştirme problemlerinin etmen teknolojisi kullanılarak modellenmesi ve çözülmesi
  1. Tez No: 284135
  2. Yazar: VAHİT KAPLANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BAYKASOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Özellikle karayolu taşımacılığı yapan lojistik organizasyonları etkili operasyon kararları alabilmek için bazı problemlerle karşılaşmaktadırlar. Bu problemlerle daha çok müşteri siparişlerinin belirsiz olduğu ve bu siparişlerin anlık değişikliklere maruz kaldığı durumlardaki yük/kapasite/rota planlama ve yük birleştirme kararlarının alınması sırasında karşılaşılır. Klasik modelleme ve karar destek sistemleri genellikle bu tarz dinamik problemleri tatmin edici ve kabul edilebilir bir zaman içerisinde çözme konusunda yetersiz kalmaktadırlar. Sistem bilimi ve yazılım mühendisliğinde oldukça yeni sayılan etmen-tabanlı yaklaşımlar, özellikle çoklu-etmen modelleri bu tarz dinamik problemlerin modellenmesinde etkili bir yaklaşım sunmaktadır. Bu sistemler genellikle belirsiz bir sistem çevresinde çalışırlar ve bu sistemler problem çözümlerinde çok karmaşık etkileşimler içerirler. Çoklu-etmen modellerinin karayolu taşımacılığı alanındaki karmaşık problemlerin çözümünde etkili bir yöntem olduğu düşünülmektedir. Bu motivasyonla birlikte bu tez çalışmasında çoklu-etmen tabanlı bir yük birleştirme karar verme yaklaşımı önerilmiştir. Bu yaklaşımla birlikte bir konteynır kapasitesinden daha küçük ve dinamik olarak sevkiyatlarının yapılması gereken siparişlerin yük birleştirme kararları sistem içerisinde tanımlanan yazılım etmenleri tarafından yapılmaktadır. Bir konteynır kapasitesinden daha küçük olan siparişlerin araçlara atanmasında veya araçlarda birleştirilmesinde, önerilen model içerisine yerleştirilmiş olan görüşme (müzakere) mekanizması kullanılmıştır. Önerilen yaklaşım araçların boş konteynırlarla kat ettikleri yol miktarını, sistem tarafından reddedilen yük miktarlarını, taşıma operasyonlarının ortalama maliyetlerini ve sistem karlılığını performans göstergesi olarak kabul etmektedir. Önerilen sistem bazı statik test problemleri ile test edilmiştir. Önerilen model aynı zamanda belirsizliğin bulunduğu bir sistem çevresinde benzetim yapılarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Logistics organizations mainly the ones providing land transportation services are facing with difficulties while making effective operational decisions. This is especially the case in making load/capacity/route planning and load consolidation decisions where customer orders are generally unpredictable and subject to sudden changes. Classical modeling and decision support systems are mostly insufficient to provide satisfactory solutions in a reasonable time for solving such dynamic problems. Agent-based approaches especially multi-agent paradigms which can be considered as relatively new members of system science and software engineering are providing effective mechanisms for modeling dynamic systems. These systems are generally operating under unpredictable environments and having high degree of complex interactions. It seems that multi-agent paradigms have a big potential to handle complex problems in land transportation logistics. Based on this motivation, in this thesis a multi-agent based load consolidation decision making approach is proposed. In the proposed approach the load consolidation decisions for the less-than-truckload orders which are dynamically dispatched to the system are made by the software agents. The less-than-truckload orders are assigned/consolidated to the trucks by the negotiation mechanism constructed within the model. The proposed approach considers the truck travel distances, number of order rejections, average costs of the transportation operations and system profitability so as to measure the performance of the proposed system. The proposed system is tested with some static problem sets and via running it under some stochastic environment.