Kahramanmaraş ilinde meyve sinekleri (Diptera: Tephritidae) faunası ve sistematiği üzerine araştırmalar
Studies on the fauna and systematics of fruit flies (Diptera: Tephritidae) in Kahramanmaraş province, Turkey
  1. Tez No: 284136
  2. Yazar: VEDAT GÖRMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışma 2009 - 2010 yılları arasında Kahramanmaraş ilinden toplanan Tephritidae örnekleri üzerine yapılmıştır. Çalışma süresince Kahramanmaraş ilinden toplanan 2.718 Tephritidae familyası örneğinden 5 altfamilya (Aciurinae, Myopitinae, Tephritinae, Terellinae ve Trypetinae) ve 22 cinse (Aciura, Urophora, Acanthiophilus, Actinoptera, Campiglossa, Capitetes, Dioxyna, Euaresta, Goniurellia, Heringina, Oxyna, Sphenella, Tephritis, Tephritomyia, Trupanea, Xyphosia Chaetorellia, Chaetostomella, Orellia, Terellia, Chetostoma, Euleia) ait 64 tür tespit edilmiştir. Araştırma bölgesinde bulunan örneklerin alt familya, cins ve türleri için bölgesel teşhis anahtarları hazırlanmıştır. Bunun yanı sıra türlere ait morfolojik tanı karakterleri açıklanmış, kanat ve aculeus resimleri verilmiş, konukçu bitkileri belirtilip, araştırma bölgesindeki ve dünyadaki yayılış alanları bildirilmiştir. Kahramanmaraş ilinde meyve sinekleri ile ilgili geniş kapsamlı bir çalışma yapılmadığından, saptanan türlerin büyük bir kısmı Kahramanmaraş ili için, Chetostoma curvinerve türü de Türkiye Tephritidae faunası için yeni kayıttır. Bu tez, bölgede yapılan ilk kapsamlı çalışma olduğu için Türkiye Tephritidae faunasının belirlenmesine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was performed on the Tephritidae samples collected from Kahramanmaraş province during the years of 2009 - 2010. From the collected 2.718 samples of Tephritidae family from Kahramanmaraş province during the study, 64 species belongs to 5 subfamily (Aciurinae, Myopitinae, Tephritinae, Terellinae and Trypetinae) and 22 genus (Aciura, Urophora, Acanthiophilus, Actinoptera, Campiglossa, Capitetes, Dioxyna, Euaresta, Goniurellia, Heringina, Oxyna, Sphenella, Tephritis, Tephritomyia, Trupanea, Xyphosia Chaetorellia, Chaetostomella, Orellia, Terellia, Chetostoma, Euleia) was determined. The regional identification keys were prepared for subfamilies, genera and species for the samples found from the study region. In addition to this, morphological diagnosis characters of the species has been explained, illustrations of the wing and aculeus has been given, as well as the host plants has been indicated, the distribution of the study region and the world have been stated. Because of the absence of a comprehensive study about fruit flies from Kahramanmaras, most of the species determined in this study is new record for the study region and Chetostoma curvinerve is new record for Turkey. This thesis is the first comprehensive study in the area so it will assist to determine the Turkey Tephrtidae fauna.