Rayleigh denkleminin periodik çözümleri üzerine
On periodicn solutions of a Rayleigh equation
  1. Tez No: 284151
  2. Yazar: ÖMER AÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Rayleigh denklemlerinin sunumu ve tarihçesi verildi.İkinci bölümde ise daha sonraki bölümlerde kullanılacak olan temel tanım ve teoremler verilmektedir.Üçüncü bölümde gecikmeli olmayan Rayleigh tipindeki bir denklem için periyodik çözümlerin varlık ve teklik problemi çalışıldı.Dördüncü bölümde değişken gecikmeli bir Rayleigh denkleminin periyodik çözümlerinin sınırlılığı ve diğer bir değişken gecikmeli Rayleigh denkleminin periyodik çözümlerinin varlığı göz önüne alındı.Son bölümde ise mertebeden lineer olmayan gecikmeli diferansiyel denklemlerin bir sınıfı için periyodik çözümlerin varlığı ve tekliği ele alındı.
Özet (Çeviri)
This study consists of five chapters. In the first chapter we present introduction and history of Rayleigh equations.In the second chapter, we give fundamental definitions and theorems that will be used in the subsequent chapters.In the third chapter, the problem of existence and uniqueness of periodic solutions for a non-delayed Rayleigh-type equation is studied.In the fourth chapter, boundedness of periodic solutions of variable delayed Rayleigh equation , and the existence of periodic solutions of variable delayed Rayleigh equation are taken into consideration.In the last chapter, for a class of order nonlinear delay differential equations, existence and uniqueness of periodic solutions are discussed.