Periyodik sınır koşulları altında bir ince bölge probleminin çözüm özelliklerinin incelenmesi
Analysis of the properties of the solutions of a thin domain problem under periodic boundary conditions
  1. Tez No: 472665
  2. Yazar: MUHARREM ÖZLÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde, akışkanlar dinamiğinin temel denklemlerinden olan Navier-Stokes denklemleri ile ısı denkleminden oluşan Rayleigh-Bénard konveksiyonu, Boussinesq yaklaşımı altında ele alınmıştır. Düzgün bir fonksiyon tarafından sınırlanan bir ince bölge üzerinde denklem sisteminin zayıf ve güçlü çözümlerinin varlığı ve tekliği Galerkin yöntemi kullanılarak gösterilmiştir. Denklem sisteminin çözümlerinin asimptotik davranışlarını incelemek üzere belirleyici değerlerinin sayısı üzerinde bir üst sınır elde edilmiş, yerel olmayan çekicilerin varlığı gösterilmiştir. Yerel olmayan çekici üzerinde yer alan güçlü çözümler için veri ekleme analizi yapılmıştır. Ayrıca, denklemin parametrelere olan sürekli bağlılığı belirli şartlar altında gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Rayleigh-Bénard convection equations, which is comprised of Navier-Stokes equations and a heat equation, is discussed under the Boussinesq approximation. The existence and uniqueness of the weak and strong solutions of the equation system on a thin domain prescribed by a uniform function is proved by using the Galerkin method. In order to examine the asymptotic behavior of the solutions of the equation system, upper bounds on the number of determining modes were obtained and the existence of the global attractor is shown. The data assimilation alghorithm is examined for the strong solutions in the global attractor. In addition, the continuous dependence of the solutions on the parameters is shown under certain conditions.