Etil alkol ile deneysel oksidatif stres oluşturulan sıçanlarda üzüm (Vitis vinifera L.) çekirdeğinin karaciğer koruyucu ve antioksidan rolünün belirlenmesi
Determination of hepatoprotective and antioxidant role of grape kernel (Vitis vinifera L.) against ethyl alcohol induced oxidative stress in rats
  1. Tez No: 284163
  2. Yazar: ABDULAHAD DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, üzüm çekirdeğinin etil alkol ile deneysel oksidatif stres oluşturulan sıçanlarda karaciğer koruyucu ve antioksidan rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. 24 adet Wistar albino cinsi sıçanlar 4 deney gruba ayrılmıştır (kontrol, %20 alkol, %15 çekirdek ve %15 çekirdek+%20 alkol). 50 gün muamele sonunda; üzüm çekirdeği katılımlı yemin karaciğer koruyucu ve antioksidan rolü için; karaciğer harabiyeti serum enzimlerinden aspartate aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), gamma glutamil transpeptidaz (GGT) ve laktat dehidrogenaz (LDH) enzim seviyeleri, beyin, böbrek, dalak, eritrosit, kalp ve karaciğer dokularında antioksidan savunma unsurlarından süperoksid dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), glutatyon-S-transferaz (GST), glutatyon redüktaz (GR) enzim aktiviteleri ile redükte glutatyon (GSH) seviyeleri ve malondialdehit (MDA) içerikleri tespit edilerek değerlendirilmiştir.Elde edilen sonuçlara göre; alkol grubunun serum AST, ALT, GGT ve LDH enzim seviyeleri kontrol grubuna göre önemli düzeyde artarken, üzüm çekirdeği %15 + alkol gurubu AST ve LDH enzim seviyeleri alkol grubuna göre önemli oranda azaldı. 50 gün deneysel muamele sonunda; kontrol grubu ile kıyaslandığında alkol grubu tüm dokularında MDA miktarı artarken, %15 üzüm çekirdeği + alkol grubunda ise alkol gurubuna göre tüm dokularda istatistiki açıdan önemli düzeyde azalma tespit edildi.Ayrıca, alkol sıçanların farklı dokulardaki oksidatif stres sonucu antioksidan savunma sistem unsurlarının seviyelerinde dalgalanmalara neden olurken, üzüm çekirdeğinin bu dalgalanmalara karşı kesin iyileştirici etkileri belirlenememiştir.Sonuçlar gösterdi ki, üzüm çekirdeği içeriğinin alkolün 50 günlük süre boyunca oksidatif hasarına karşı karaciğer koruyucu ve antioksidan rolünün olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine the hepatoprotective and antioxidants effects of grapes kernel against ethyl alcohol induced oxidative stres in rats. 24 Wistar albino rats were divided into four experimental groups (control, 20% alcohol, 15% kernel and 15% kernel+20% alcohol). At the end of 50 days experiment, the hepatopreventive and antioxidant role of grapes kernel supplementation feed were evaluated by measuring level of serum liver damage enzymes, aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), gamma glutamyl transpeptidase (GGT) and lactate dehydrogenase (LDH) levels, antioxidant defense systems (ADS), superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GSH-Px), glutathione-S-transferase (GST), glutathione reductase (GR) activities, reduced glutathione (GSH) levels and malondialdehyde (MDA) contents in the brain, kidney, spleen, erythrocytes, heart and liver tissues of rats.According to the results, while the levels of AST, ALT, GGT and LDH increased significantly in alcohol group as compared to those of control, AST and ALT were decreased significantly in 15% grapes kernel+alcohol as compared to those of alcohol group. Also, while alcohol increased significantly in the all tissues MDA content in comparison to those of control, the tissues MDA contens significantly decreased in the kernel suplementation group in comparison to those of alcohol.Furthermore, while alcohol caused the fluctuate of ADS constituents as a result of oxidative stress condition in the rats, it could have not be determined the healing effects of kernel against the fluctuations.These results indicate that constituents present in kernel may possess hepatoprotective effects and antioxidant role against alcohol induced oxidative injury during the period of a 50-day.