Bazı Çekirdeklerin Nötron ? Fisyon Reaksiyonu İçin Kovaryans Matris ve Tesir Kesitlerinin Hesaplanması
Calculatıon of Covarıance Matrıx and Cross-Sectıons of Some Nucleus for Neutron-Fıssıon Reactıons
- Tez No: 284169
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBABA HANÇERLİOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada 232Th ,238Pu, 239Pu ve 242Pu çekirdekleri için nötron-fisyon tesir kesitleri hesaplandı ve bu çekirdeklerin değerlendirilmiş tesir kesitleri için veri güncelleme tekniği kullanıldı. Tesir kesiti hesaplamaları ALİCE/ASH nükleer programı kullanılarak yapılmıştır. ALICE-ASH ile yapılan hesaplamalarda dönme sonlu aralık fisyon engeli ve dönme sıvı damlası engeli sistematikleri kullanıldı. Fisyon reaksiyonunun en önemli parametresi af / an değiştirilerek sonuçlar deneysel değerlere fit edildi. Sonuçlar mevcut deneysel değerler (EXFOR) ve değerlendirilmiş tesir kesiti kütüphaneleri (ENDF, JENDL, MINKS) ile karşılaştırıldı. Veri güncelleme tekniği için GANDR programı kullanıldı. Bu bölümde ise deneysel veriler en küçük kareler çözümü ile bir spline fonksiyonuna fit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, neutron-fission cross sections were calculated for 232Th ,238Pu, 239Pu, 242Pu nucleus and data update technique is used for evaluated cross sections of this nucleus. Cross section calculations is constructed with ALİCE/ASH nuclear programme. Rotating finite range barrier sistematics and rotating liquid drop barrier sistematics was used by using the ALICE-ASH. Results obtained by changing the most important parameter of the fission cross sections af / an were fitted to experimental datas. Conclusions compared with available experimental values (EXFOR) and evaluated cross section librarys (ENDF, JENDL, MINKS). GANDR programme was used for data update technique. In section, a spline function to the experimental data was fitted by using least squares solution.