7. sınıf öğrencilerinin 'doğrular ve açılar' konusundaki hata ve kavram yanılgılarının Van Hiele geometri anlama düzeyleri açısından analizi
The distribution of misconceptions of that 7th grade students on the subject 'line and angle? according to van hiele geometric thinking level
- Tez No: 284173
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAD H. NASİBOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin `Doğrular ve Açılar' konusunda ne tür hata ve kavram yanılgılarına sahip olduğunu tespit etmek ve bunların Van Hiele geometri anlama düzeylerine göre dağılımını belirlemektir. Matematiğin temel öğrenme alanlarından geometri öğrenme alanına ait konularda sıklıkla güçlük yaşanması, geometri konularındaki hata ve kavram yanılgılarının belirlemesi ve giderilmesi için araştırmalar yapılmasını önemli kılmıştır. İlköğretim 7. sınıf öğretim programında geometri konularının ilki ve temeli olan ?Doğrular ve Açılar? konusuna ait kavram yanılgılarının belirlenmesi ve analizinin diğer geometri konularının da doğru öğrenilmesine katkı sağlayacağı düşünülmüştür.Araştırmanın örneklemini; Düzce iline bağlı üç ilköğretim okulundan toplam 60 adet 7. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından `Doğrular ve Açılar' konusuna ait hata ve kavram yanılgıları teşhis testi hazırlanmıştır. Teşhis testi hazırlanırken soruların kazanımlara eşit dağılımına dikkat edilmiş ve her kazanımla ilgili 5'er soru olmak üzere toplam 15 açık uçlu soru hazırlanmıştır. Ayrıca, öğrencilere Usiskin'in 1982'de geliştirdiği ve Baki tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan, 25 sorudan oluşan Van Hiele Geometri Anlama Düzeyleri Sınavı uygulanarak öğrencilerin geometri anlama düzeyleri ölçülmüştür.Araştırma verileri SPSS 17.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizi aşamasında yüzde ve frekans tablolarından yararlanılmıştır. Ayrıca her soru için hata ve kavram yanılgısı olan öğrencilerin ne tür hata ve kavram yanılgılarının olduğu tespit edilerek kategorilere ayrılmıştır.`Doğrular ve Açılar' konusuna ait teşhis testi ile tespit edilen hata ve kavram yanılgılarının Van Hiele geometri anlama düzeylerine göre dağılımları incelenmiştir. Genel olarak 1 ve 2 düzeyindeki öğrencilere göre, hiçbir düzeyde olmayan ve 0 düzeyindeki öğrencilerde daha fazla hata ve kavram yanılgılarına rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to define what kind of mistakes and misconceptions are done by 7th grade students on the subject `Line and Angel? and to define their distribution according to Van Hiele geometric thinking level. Geometry is especially difficult to learn while learning mathematics so that it makes vital to make research about mistakes and misconneptions on geometry and to find solutions. It has been taught that to define and analyse misconceptions of the subject ?Line and Angel?, which is basic in 7th grade?s cirriculum, will help other geometric subjects to be learnt correctly.The sample of the research contains 60 students of grade 7 from three different primary schools in Düzce. The identification test of mistake and misconception about the subject `Line and Angel? has been prepared by the researcher. While the identification test was being prepared, it was considered to distribute the questions in equal acquisition and 15 open-ended questions at total, which has been composed of 5 question for each acquisition, have been prepared. Furthermore, the exam of Van Hiele Geometry Thinking Level, which was built up by Usiskin in 1982 and was adapted into Turkish by Baki, was put into practice with students and the students? level of understanding geometry was measured.The data of research has been analysed by using the program SPSS 17.0.While analysing the data, persentage and frequency charts have been used. And also, students who have mistakes and misconceptions for each question have been identified and classified.The distribution of mistakes and misconceptions, which have been identified by the identification test, have been searched according to Van Hiele GeometryThinking Levels. In general, it has been found out that students in level 0 and below have more mistake and misconception when compared with the students in level 1 and 2.