Kaz Dağları (Balıkesir-Çanakkale) Tipulidae (Diptera) familyası türlerinin faunistik ve sistematik yönden incelenmesi
A investigation on systematic and faunistic of Tipulidae (Diptera) of Kaz Mountains (Balikesir-Çanakkale)
  1. Tez No: 284181
  2. Yazar: AHMET LEVENT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, Kaz Dağları (Balıkesir-Çanakkale)'nda Nisan 2008 ile Ekim 2010 tarihleri arasında yapılan arazi çalışmaları sonucu toplam 34 taksona ait 778 tipulid örneği toplanmıştır.Tespit edilen taksonların tamamı araştırma alanı için ilk kez kaydedilmektedir. Her bir türün kısa morfolojisi, habitat özellikleri, Türkiye ve Palearktik bölgedeki yayılışları verilmiştir. Ayrıca türlerin araştırma bölgesindeki dikey dağılışları, uçuş zamanları ve vejetasyon tiplerine göre sınıflandırılması çizelgeler halinde verilmiştir. Ayrıca taksonların bir dışında erkeklerine ait genel vücut resimleri ile araştırma alanındaki yatay yayılış haritaları hazırlanarak ekler halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 778 tipulid specimens belonging to 34 taxa collected were from Kaz Mountains (Balıkesir-Çanakkale) between April 2008 and October 2010.The whole identified taxa are recorded for the first time from the research area. Morphology, habitat properties, distributions in Turkey and in Palearctic regions of each species were given. In addition, the vertical distribution of species in the research, phenology was given in the classification according to vegetation in a table. Also, the color photos of except one of the males were taken and the horizontal distribution maps for each species were given in appendix.