Robot araç kullanımıyla ikili arama algoritmasının ilköğretim öğrencileri tarafından işbirliğine dayalı öğrenilmesi
Learning binary search algorithm using a robot vehicle through cooperative learning among elemantary students
- Tez No: 284182
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İZZET PEMBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Teknik Eğitim, Science and Technology, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, İkili Arama Algoritmasının İşbirliğine Dayalı Öğrenme Yöntemi ile nasıl öğretilebileceği araştırılmıştır. Bu amaç için arama problemi somutlaştırılarak basit bir oyun olarak öğrencilere sunulmuş ve ikili öğrenci gruplarının bu oyunu oynarken algoritmayı keşfetmeleri ve anlamaları hedeflenmiştir. Bu oyunların öğrenciler tarafından daha ilginç bulunması ve işbirliğini arttırması için iki öğrenci tarafından farklı işlevleri kontrol edilen bir robot araç tasarlanmıştır.Grupların oyunlarda gösterdiği performanslar tezin son bölümünde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about how to teach Binary Search Algorithm by employing Cooperative Learning. For this goal, the search problem was turned into a simple game for students and they were expected to discover or understand the algorithm while playing this game. To make the game more interesting to students and to facilitate cooperation, a robot car was designed which has to be seperately controlled by two students.The performances of the groups are analyzed at the end of the thesis.