4-Hidroksiasetofenon içeren azinlerin geçiş metal komplekslerinin sentezi ve sıvı-sıvı ekstraksiyon özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of transition metal complexes of azines bearing 4-hydroxycetophenone and investigation of solvent extraction properties
- Tez No: 284187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN GÜP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada bis(4-asetilfenoksi)propan ve bis(4-asetilfenoksi)bütan içeren yeni asimetrik azinler ve bu ligandların Cu(II) ve Ni(II) metal iyonları ile iki farklı metal kompleksleri sentezlenmiştir. Ayrıca yeni asimetrik azinlerin Cu(II), Ag(I), Co(II), Ni(II), Pb(II), Hg(II), Zn(II), Cd(II) ve Cr2O7-2 iyonlarının çözücü ekstraksiyonu yöntemiyle sulu fazdan organik faza ekstraksiyonu çalışılmıştır. Çalışmamızın birinci aşamasında 4-hidroksiasetofenonun önce 1,3-dibromopropan ve 1,4-dibromobütan ve daha sonra hidrazin hidrat ile reaksiyonalarından dihidrazinler ve bu bileşiklerin salisilaldehit ve 2-pridinaldehit ile tepkimelerinden asimetrik diazinler sentezlenmiştir. Çalışmamızın ikinci aşamasında ise ligandların çeşitli metal(II) tuzlarıyla etkileştirilmesinden dinükleer [M2(L)Xn] ve polimerik [{M2(L)2Xn}n] Cu(II) ve Ni(II) metal kompleksleri izole edilmiştir. Çalışmamzın son aşamasında ise diazinlerin sıvı-sıvı ekstraksiyon yöntemi ile Cu(II), Ag(I), Co(II), Ni(II), Pb(II), Hg(II), Zn(II), Cd(II) ve Cr2O7-2 iyonlarının sulu fazdan organik faza transferleri incelenmiştir. Ligandların ve onların komplekslerin yapıları elemental analiz, UV-Vis, IR, 1H NMR, 13C NMR gibi spektroskopik yöntemler ve magnetik süssebilite teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study new asymmetric azines bearing bis(4-acetylphenoxy)propane and bis(4-acetylphenoxy)butane and their two types of complexes with Cu(II) and Ni(II) ions were synthesized. The extraction ability of the new chelating azines from aqueous solution to organic phase were examined by the liquid?liquid extraction of selected transition metal [(II), Ag(I), Co(II), Ni(II), Pb(II), Hg(II), Zn(II), Cd(II)] cations and Cr2O7-2 anion. In the first step of this work, the dihydrazine compounds were synthesized by the reacting 4-hydroxyacetophenone with 1,3-dibromopropane and 1,4-dibromobutane and then hydrazine hydrate, respectively. The synthesized dihydrazines were reacted with salicylaldehyde and 2-pyridinealdehyde in order to obtain chelating diazines. In the second step, dinuclear [M2(L)Xn] and polymeric [{M2(L)2Xn}n] Cu(II) and Ni(II) complexes were isolated by the reacting of the synthesized diazine ligands with different metal(II) salts. In the last step of this work, the extraction of selected metal ions [Cu(II), Ag(I), Co(II), Ni(II), Pb(II), Hg(II), Zn(II), Cd(II)] and Cr2O7-2 anion from aqueous phase to organic phase with synthesized were investigated. The structures of both ligands and complexes were confirmed by spectroscopic methods such as UV, IR, 1H NMR, 13C NMR, elemental analysis and magnetic sussebility techniques.