Tricholoma fracticum (Britzelm.) kreisel mantarının aktivitesi ve kimyasal bileşimlerinin araştırılması
Determination of antioxidant activity and chemical compositions of Tricholoma fracticum (Britzelm.) kreisel mushroom
  1. Tez No: 284188
  2. Yazar: MÜJDE APAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZETBu çalışmada Tricholoma fracticum yenilebilir mantarının antioksidan aktivitesi, serbest radikal giderim kapasiteleri, antikolinesteraz enzim aktiviteleri ve yağ asiti bileşenleri araştırıldı. Aktiviteden sorumlu oldukları ileri sürülen fenolik ve flavonoid yapılı bileşiklerin miktarları spektroskopik yöntemlerle ortaya çıkarılırken mantarın metanol ekstresi silil türevlerine dönüştürüldükten sonra GC-MS kullanılarak yapıları aydınlatıldı. Mantardan elde edilen metanol ekstresinin ve bu ekstreden sıvı-sıvı ekstraksiyonu ile elde edilen hekzan ve etilasetat ekstrelerinin antioksidan aktiviteleri ? -karoten-linoleik asit ve DPPH serbest radikal giderimi, ABTS katyon radikali giderimi, CUPRAC indirgeme gücü ve metal bağlama yöntemleriyle belirlendi. ? -karoten-linoleik asit yöntemi ile hesaplanan toplam antioksidan aktivite bakımından hekzan diğer ekstrelerden daha yüksek inhibisyon gösterdi. Etil asetat ekstresinde DPPH serbest radikal giderimi (%77,8±0,48), ABTS katyon radikali giderimi (%88,8±0,10) ve CUPRAC indirgime gücü kapasitesi (1,89±0,05) bakımından en yüksek inhibisyon hesaplandı. Ayrıca ekstrelerin toplam fenolik ve toplam flavonoid miktarları sırasıyla pirokatekol ve kersetine eşdeğer olarak belirlendi. T. fracticum'un tüm ekstrelerinin in vitro antikolinesteraz aktivitesi Ellman metodu kullanılarak spektrofotometrik olarak saptandı. T. fracticum'un tüm ekstreleri orta seviyede bütiril-kolinesteraz inhibitor aktivitesi gösterirken, asetilkolinesteraz enzimine karşı aktivite göstermedi. Mantarın yağ asit bileşenlerinin yapıları GC ve GC-MS kullanılarak aydınlatıldı. T. fracticum yağında 13 tane bileşen bulundu. T. fracticum yağının majör bileşenleri sırasıyla oleik asit (%44,52), linoleik asit(%30,83), palmitik asit(%13,55) ve stearik asittir(%4,17). T.fracticum metanol ekstresinde şeker bileşenleri majör miktarlarda bulunurken ekstrede 2-hidroksi- ve 3-hidroksi-propanoik asit, benzoik asit, nikotinik asit, suksinik asit, fumarik asit ve glutarik asit gibi biyoaktif bileşiklerin de olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study thesis, the total antioxidant activity of edible mushroom named by Tricholoma fracticum, free radical elimination activity, anti-cholinesterase enzyme activities and fatty acid composition were searched. Phenolic and flavonoid-structured compounds are considered as the reason for the activity and as amounts of them were determined by spectroscopic methods after methanol extract of the mushroom was converted into silyl derivatives their structures were illuminated by using GC/MS. Antioxidant activities of methanol extract from mushroom and hexane, ethyl acetate and methanol extracts obtained by liquid-liquid extraction of this extract were determined by ? -carotene-linoleic acid and DPPH free radical scavenging, ABTS cation radical scavenging, CUPRAC reducing power and Chelating effects on ferrous ions assays. With respect to the total antioxidant activity which is calculated by ? -carotene-linoleic acid method hexane extract showed higher inhibition then other extracts. The DPPH free radical scavenging (%77.8±0.48), ABTS cation radical scavenging (%88.8±0.10), CUPRAC reducing power (1.89±0.05) of ethyl acetate extract were calculated the highest inhibition. In addition, total phenolic and total flavanoid contents of the extracts were determined as pyrocatechol and quercetin equivalents, respectively. All extracts of T. fracticum were assigned spectrophotometrically for their in vitro anticholinesterase activity by using Ellman method. As all extracts of T. fracticum were showed moderate butyryl-cholinesterase inhibitory activity while they were exhibited no activity against acetylcholinesterase enzyme. Structures of fatty acid compositions of mushroom were illuminated by using GC and GC/MS systems. 13 components were found in oil of T. fracticum. Major components of oil of T. fracticum were determined as oleic acid (%44.52), linoleic acid (%30.83), palmitic acid (%13.55) and stearic acid(%4.17), respectively. As there were found large amount of sugar components of methanol exctract of T. fracticum. There were also determined bioactive compounds such as 2-hidroxi- and 3-hidroxi-propanoic acid, benzoic acid, nikotinic acid succinic acid, fumaric acid glutaric acid.