Bitlis ve Muş illeri Hydrophilidae (Coleoptera) faunasının araştırılması
Faunistic investigations on the species of Hydrophilidae (Coleoptera) in Bitlis and Muş provinces
- Tez No: 284209
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT İNCEKARA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
 - Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
Van Gölü Havzası içerisinde yer alan Bitlis ve Muş illerinin Hydrophilidae (Polyphaga: Coleoptera) faunasını tespit etmek amacıyla Temmuz-Eylül 2009 ile Haziran-Ekim 2010 tarihleri arasında sığ göl kenarları, gölet, kanal, havuz, hendek, akarsu, su birikintilerindeki bitki ve yosunlar arasında ve nehirlerin derin olmayan kısımları gibi sulak alanlarda yapılan arazi çalışmaları sonucunda 113 istasyondan 2153 adet örnek toplanarak değerlendirilmiştir.Teşhis işlemleri sonucunda, Hydrophilidae familyasından toplam olarak 38 takson (37 tür ve 1 alttür) tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerden Berosus (Enoplurus) asiaticus (Kuwert, 1888) Türkiye faunası için yeni kayıttır. Cymbiodyta marginella (Fabricius, 1972), Berosus (s. str.) dispar Reiche and Saulcy, 1856 ve Helochares lividoides Hansen and Hebauer, 1988 Doğu Anadolu Bölgesi'nden, Coelostoma orbiculare (Fabricius, 1775), Cercyon ustulatus (Preyssler,1790), Hydrochara dichroma (Fairmaire, 1892), Hydrochara caraboides (Linnaeus, 1758), Hydrophilus piceus (Linnaeus, 1758), Laccobius (Microlaccobius) persicus Gentili, 1974, Laccobius (M.) alternus Motschulsky, 1855, Laccobius (Dimorpholaccobius) sculptus D'orchymont, 1935, Laccobius (D.) sipylus D'orchymont, 1939, Hydrobius fuscipes (Linnaeus, 1758), Paracymus relaxus Rey, 1884, Paracymus chalceolus (Solsky, 1874), Anacaena rufipes (Guillebeau, 1896), Anacaena limbata (Fabricius, 1792), Helochares lividus (Forster, 1771), Enochrus (Lumetus) ater (Kuwert, 1888), Enochrus (L.) segmentinotatus (Kuwert, 1888), Enochrus (L.) bicolor (Fabricius, 1792), Enochrus (L.) quadripunctatus (Herbst, 1797), Enochrus (L.) fuscipennis (Thomson, 1884), Enochrus (L.) halophilus (Bedel, 1878), Enochrus (L.) ochropterus (Marsham, 1802), Enochrus (L.) politus (Küster, 1849), Enochrus (L.) testaceus (Fabricius, 1801) türleri ise araştırma alanından ilk kez kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
2153 samples from 113 localities were collected and evaluated from shallow areas of the variaus running water and decaying organic matter between July-September 2009 and June- October 2010 to determine Hydrophilidae (Polyphaga: Coleoptera) fauna of Bitlis and Muş which are located in Van Lake Basin.At the end of the identification of these specimens, 38 taxa (37 species and 1 subspecies) have been determined in all which of them belonging to family of Hydrophilidae. Among of these determined species, Berosus (Enoplurus) asiaticus (Kuwert, 1888) is new records for Turkish fauna. Cymbiodyta marginella (Fabricius, 1972), Helochares lividoides Hansen and Hebauer, 1988 and Berosus (s. str.) dispar Reiche and Saulcy, 1856 are new record for East Anatolia Region. Coelostoma orbiculare (Fabricius, 1775), Cercyon ustulatus (Preyssler, 1790), Hydrochara dichroma (Fairmaire, 1892), Hydrochara caraboides (Linnaeus, 1758), Hydrophilus piceus (Linnaeus, 1758), Laccobius (Microlaccobius) persicus Gentili, 1974, Laccobius (M.) alternus Motschulsky, 1855, Laccobius (Dimorpholaccobius) sculptus D?orchymont, 1935, Laccobius (D.) sipylus D?orchymont, 1939, Hydrobius fuscipes (Linnaeus, 1758), Paracymus relaxus Rey, 1884, Paracymus chalceolus (Solsky, 1874), Anacaena rufipes (Guillebeau, 1896), Anacaena limbata (Fabricius, 1792), Helochares lividus (Forster, 1771), Enochrus (Lumetus) ater (Kuwert, 1888), Enochrus (L.) segmentinotatus (Kuwert, 1888), Enochrus (L.) bicolor (Fabricius, 1792), Enochrus (L.) quadripunctatus (Herbst, 1797), Enochrus (L.) fuscipennis (Thomson, 1884), Enochrus (L.) halophilus (Bedel, 1878), Enochrus (L.) ochropterus (Marsham, 1802), Enochrus (L.) politus (Küster, 1849) and Enochrus (L.) testaceus (Fabricius, 1801) are recorded from research area for the first time.