Elektrokimyasal büyütme yöntemi ile elde edilen ZnO ince filmlerin elektriksel ve optiksel özellikleri üzerinde yüksek enerjili elektron bombardımanının etkisi
The effect of hight-energy electron bombardment on optical properties and electrical thin films ZnO obtained with lectrochemical magnification metod
- Tez No: 284216
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN TÜZEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, ZnO İnce filmlerin bazı elektriksel ve optiksel özellikleri incelenmiştir. Filmler, elektrokimyasal büyütme yöntemi ile (ECD) p-tipi GaAs taban malzeme üzerinde -0,9 V ile -1,2 V aralığında 4 farklı potansiyel değerlerinde elde edilmiştir. X-ışını kırınım desenlerinden, elde edilen filmlerin hekzagonal yapıda tek kristale yakın oldukları gözlemlenmiştir. XRD sonuçlarına bakılarak, tercihli yöneliminin şiddetinin büyütme esnasında uygulanan potansiyel değere bağlı olarak değiştiği sonucuna ulaşılmıştır. Atomik kuvvet mikroskopu (AFM) yardımı ile yüzey incelemesi yapılmış büyüyen filmin kalınlığı, yüzey pürüzlülüğü görsel olarak gözlemlenmiştir. Daha sonra aynı numuneler yüksek enerjili elektron bombardımanına maruz bırakılarak tekrar radyasyon sonrası XRD sonuçları alınmıştır. Pik şiddetinin azalmasının yanı sıra, radyasyon sonrası AFM görüntülerinden yüzey pürüzlülüğünün de azaldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca radyasyon öncesi ve radyasyon sonrası alınan I-V grafiklerinden idealite ve turn on potansiyelinin azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have examinated some electrical and optical properties of thin films ZnO. Films were obtained in four different potential values in the range of -0.9 V and -1.2 V, with electrochemical amplification method (ECD) on p-type GaAs base materials. Films obtained X-ray diffraction patterns were observed close to single crystal in hexagonal structure. By looking at the results of XRD, violance of prefer orionate was rich result change by depending on potantial value applied during growth. Surface rough of films growed by having surface examination with atomic power microscop were observed visually. Then same patterns exposed to bombard of high energy electrons with 9 MeV energy value and XRD results were obtained repetition after radiation. Besides of reduce pic violence , after radiation were observed reduce of surface rought from atomic power microscop. Besides, I-V graphics which get before radiation and after radiation have examinated to reduce of potential idealite and turn on.