Ontoloji haritalamada iki parçalı (Bipartite) çizge tabanlı yaklaşım
Bipartite graph based ontology mapping
  1. Tez No: 284237
  2. Yazar: AYDIN SEÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. COŞKUN SÖNMEZ, PROF. DR. HÜSEYİN AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezde iki parçalı çizge eşleştirme algoritması yardımıyla ontolojilerin 1-1 olarak haritalanmasını incelendi. m:O1->O2 şeklinde tanımlanan bir haritalama sistemi geliştirildi. Bu sisteme BGOM (Bipartite Graph Optimal Matching) adını verdik. BGOM sistemi benzer ya da aynı domaindeki O1 ve O2 ontolojilerinin konseptleri arasında birebir eşleşmeyi bulur. İlk olarak O1 ve O2 ontoloji konseptlerinin etiketlerini, eşanlamlılarını, alt ve üst sınıflarını, tanımlar ve kısıtlamalarını ihtiva eden iki adet genel veri matrisi elde edildi. Daha sonra genel veri matrislerinden, Levensthein metriğini kullanarak bir skor matrisi elde edildi ve bu matris, iki parçalı çizge olarak modellendi. Son olarak,O1 ve O2 arasındaki konseptleri optimal olarak haritalamak için Kuhn-Munkres optimal atama algoritması kullanıldı. BGOM sisteminin uygulaması, tahmin kabiliyeti ve doğruluk değerleri Ontoloji Haritalama Değerlendirme Girişimi OAEI (Ontoloji Haritalama ve Değerlendirme Girişimi) tarafından değerlendirildi ve tatmin edici sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis a mapping system defined as m:O1->O2 has been developed. We have named this system BGOM (Bipartite Graph Optimal Matching). BGOM system finds the one-to-one matching between ontologies O1 and O2 which are in similar domains or in same domain. Firstly, two data matrixes including labels, synonyms, sub and super classes, definitions and abbreviations of ontology concepts and have been obtained. Next, a score matrix has been obtained from general data matrixes by using Levensthein metric. Finally, Kuhn-Munkres optimal assignment algorithm has been used to optimally map the concepts between O1 and O2 . Consequently, a one-to-one optimal map has been obtained between source and target ontologies. Application, prediction capability and truth values of BGOM system is evaluated by Ontology Alignment Evaluation Initiative (OAEI) and satisfactory results have been obtained.