Mekanik yüzey işlemlerinin malzemelerin yorulma davranışına etkisi
Effect of mechanic surface processes on fatigue behaviour of materials
  1. Tez No: 284241
  2. Yazar: MUHAMMED YAŞAR TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GAVGALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Değişken gerilmeler altında çalışan makine parçalarının, yorulma dayanımı değerlerinin arttırılması için derin haddeleme işlemleri pratikte endüstriyel anlamda yaygın olarak uygulanmaktadır. Sunulan bu çalışmada, derin haddeleme işleminin yüzey pürüzlülüğü, Vickers sertliği ve yorulma dayanımı üzerinde etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Numuneler her biri 14 adet numuneden oluşan üç farklı gruba ayrılmıştır. Bu numunelerin 14 tanesi derin haddeleme işlemine tabi tutulmamış, kalan iki farklı gruptaki 14 er numune ise 50 ve 75 bar basınç altında derin haddeleme işlemine tabi tutulmuştur. Tüm numune gruplarına dönel eğmeli yorulma deneyleri uygulanarak her bir grup için S-N eğrileri çizilerek sonuçlar karşılaştırılmıştır. Numunelerin kırık yüzeyleri elektronik taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenerek yorulma deney sonuçları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Deep rolling is widely used in industry in order to increase the fatigue strength of machine parts under cycling loading. Presented in this study, The effects of deep Rolling process on surface roughness, Vickers hardness and fatigue strength was aimed to investigate. The samples is divided into three different groups that each consisting of 14 pieces from the sample. 14 pieces of these samples didn?t applied deep rolling process and is applied deep Rolling process under 50 bar pressure and 75 bar pressure, 14 samples in remaining two different groups. The whole parts are applied rotating bending fatigue test. They are plotted S-N curve. The fractured surfaces are examined with Scanning Electron Microscope (SEM) in order to interpret the fatigue test results.