Erzurum piyasasında bal pazarlama sorunları ve bal tüketim alışkanlıkları
Honey marketing problems and honey consumption habits in Erzurum
- Tez No: 284250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DODOLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
- Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Erzurum yöresinde, bal tüketim alışkanlıklarını ve bal pazarlama sorunlarını belirlemek amacıyla, 1-31 Mart 2010 tarihleri arasında, bir anket çalışması yapılmıştır. Ankete katılan 105 tüketiciye ait veriler, bal satın alırken dikkat ettikleri hususlardan, bal tercihlerinden ve sağlık açısından balın faydalarından elde edilmiştir.Değerlendirme sonuçlarına göre; tüketicilerin %46,66'nın yılda 5 kg bal tükettiği ve günlük beslenmelerinde mutlaka bal kullandıkları belirlenmiştir. Tüketicilerin bal alırken fiyat, marka, bolge, tat, koku ve renkten daha çok kalitesine ve üretildiği kaynağa önem verdikleri belirlenmiştir. Tüketicilerin çoğunun (%60,95) bal tüketiminde süzme bal tercih ettikleri tespit edilmiştir.Tüketicilerin bal satın alma ve tüketim alışkanlıklarında markaya önem vermemeleri, bal üretimi ve pazarlaması açısından olumsuz bir durumu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study a survey was made for determining honey consumption habits and honey marketing problems. In the consumers based research data were collected from (105 consumers) criterias when buying honey, different kinds of honey and health benefits of honey in Erzurum.According the assesments of results; it was found that 46,66% of consumers consumed 5kg of honey per capita per annum and taken into consideration using honey every day. It was determined that the product quality and floral source of honey were more important than price, brand name, region, flavour and colour for consumers. Most of the consumers (60,95%) prefered cenrifugal honey in this study.According to the survey findings, the brand did not have an important effect on consumers? honey consumption and purchasing habits. This result revealed that there was a negative situation about production and marketing of honey in Erzurum.