Morkaraman ve ivesi yapağılarının bazı fiziksel ve morfolojik özellikleri
Some physical and morphologic characterics of redkaraman and awassi sheep wool
- Tez No: 284251
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI EMSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
- Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma, Atatürk Üniversitesi Ziraat İşletmesinde yetiştirilen Morkaraman ve İvesi yapağılarının bazı fiziksel ve morfolojik özelliklerini tespit amacıyla yapılmıştır. Araştırmada materyal olarak, dişi, tek doğmuş 20 adet Morkaraman ve 20 adet İvesi ırkının sağ yan bölgesinden alınan yapağı örnekleri kullanılmıştır. Morkaraman ve İvesi yapağı örneklerinde; lüle uzunluğu, sırasıyla, 9.366 cm ve 11.747 cm, elyaf uzunluğu 15.596 cm ve 17.905 cm, incelik 32.877 mikron ve 31.246 mikron, sortiman 46'S ve 48'S, medullalı elyaf oranı %1.80 ve %3.14, kemp kıl oranı %0.98 ve %1.85, reziliyans 1 dakika bekletme süresi sonunda %78.524 ve %78.139, 5 dakika bekletme süresi sonunda %82.218 ve %83.016, randıman %66.115 ve %64.224 olarak tespit edilmiştir. İvesi yapağı örneklerinde benzen yöntemine göre; hakiki, heterotip, medullalı ve kemp kıl oranları, sırasıyla, %57.13, %20.99, %19.14 ve %2.74 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate some physical and morphologics characteristics of Redkaraman and Awassi sheep wool, raising at the Agricultural Enterprise of Atatürk University. A total 20 Redkaraman and Awassi, female and single born yearlings? wool samples taken from their right side regions were used as a material in the study. The staple and fibre length, fibre diameter, quality number, medullated and kemp fibre percentage, waiting period of resilience after 1 and 5 minutes, clean fiber percentage in Redkaraman and Awassi wool samples were determined ,as, 9.366 cm, and 11.747 cm, 15.596 cm, and 17.905 cm, 32.877 micron and 31.246 micron, 46?S and 48?S, %1.80 and %3.14, %0.98 and %1.85, %78.524 and %78.139, %82.218 and %83.016, %66.115 and %64.224, respectively. According to the benzene method, the percentage of true fibre, heterotype fibre, medullated and kemp fibre in Awassi sheep wool samples were recorded as %57.13, %20.99, %19.14 and %2.74, respectively. The staple and fibre length, and the differences of waiting period of resilience recorded after 1 and 5 minutes were found significant (P0.05) between Redkaraman and Awassi sheep breeds.