Erzurum koşullarında farklı yetiştirme zamanlarının pırasa (Allium porrum L.) ve taze bezelye (Pisum sativum L.) çeşitlerinde verim, kalite ve gelişmelerine etkisi
Effect of diffrent growing period on yield, quality and plant growth of leek (Allium porrum L.) and fresh pea (Pisum sativum L.) cultivars in Erzurum conditions
  1. Tez No: 284252
  2. Yazar: HÜLYA EMİNAĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, farklı dikim ve ekim zamanlarının pırasa ve taze bezelye çeşitlerinin verim, kalite ve gelişmelerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2009-2010 yıllarında Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Araştırma ve Yayım Merkezi Müdürlüğüne ait 4 numaralı deneme alanında yürütülmüştür. Denemede pırasa (Kalem, Uzunbacak, İnegöl çeşitleri) için üç farklı dikim zamanı, bezelye (Reyna, Cambados, Tirabi çeşitleri) için ise iki farklı ekim zamanı esas alınmıştır. Araştırma sonunda pırasada en yüksek pazarlanabilir ağırlık denemenin ikinci yılında Uzunbacak çeşidinde (2488,78 kg/da) ve I. Dikim zamanından (28 Mayıs) elde edilmiştir. Bezelyede en yüksek pazarlanabilir ağırlığın ise Reyna çeşidinde (464,25 kg/da) birinci yıl II. Ekim zamanında (26 Mayıs) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the effect of different sowing and planting time on yield, quality and plant growth in leek and fresh pea cultivars. The study was undertaken at fourth Agricultural Research and Extension Center of Atatürk University between 2009 and 2010 in Erzurum conditions. Three different planting times and two sowing times were used in leek cultivars (Kalem, Uzunbacak and İnegöl) and pea cultivars (Reyna, Cambados and Tirabi), respectively. According to the research results, the highest marketable yield in leek was obtained from Uzunbacak cultivar (2488,78 kg/da) at the first planting time (May 28) in the second year. In terms of pea cultivars, the highest marketable yield was determined in Reyna cultivar (464,25 kg/da)