Ansa-spiro-ansa ve spiro-ansa-spiro türevlerinin X-ışınları kırınımı yöntemiyle kristal yapı ve moleküler konformasyon analizleri
Cyrstal structure and moleculer conformation analysis of ansa-spiro-ansa and spiro-ansa-spiro derivates by X-rays difraction method
- Tez No: 284264
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER HÖKELEK, YRD. DOÇ. DR. M. BARIŞ TERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, donör atomlar içeren ligandlar ile klorofosfazenlerden elde edilen fosfaza-lariat eter ligandlarının ve oluşabilecek metal komplekslerinin yapıları x-ışınları yöntemiyle aydınlatılmıştır.İlgili bileşiklerin kristal yapılarının tayini için, birim hücre parametreleri (a, b, c, ?, ß, ?), uzay grubu, kristalin deneysel ve x- ışını yoğunlukları (D_m,D_x), birim hücredeki molekül sayısı (Z), birim hücre içindeki her bir atomun koordinatları (x_i,y_i,z_i) ve anizotropik sıcaklık faktörleri (U_ij ), atomlar arası bağ uzunlukları, bağ açıları, burulma açıları ve hidrojen bağları belirlenmiştir. Bu amaçla elde edilen tek kristallerin hassas Bragg yansımalarının ölçülmesi Anadolu Üniversitesi BİBAM'da mevcut Bruker APEX II CCD Area Dedector difraktometresindegerçekleştirilmiştir. Yapı analizi ise Pentium-IV bilgisayar sisteminde SHELX97 kristal yapı analiz paket programları ile yapılmıştır. Kristallerin her ikisi de, Ankara Üniversitesi Kimya Bölümünde sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; fozfaza- lariat ether ligands derived from chlorophosphazenes and ligands containing donor atoms and illuminated by the method of x-ray structures of metal complexes that may occur.In order to determinate the crystal structures of the related compounds; the unit cell parameters (a, b, c, ?, ß, ?), space groups, x-ray densities of the crystals (D_m,D_x), the number of molecules in the unit cells (Z), coordinates of each atom in the unit cells (x_i,y_i,z_i) and the anisotropic temperature factors (U_ij ), the bond lengths, bond angles, torsion angles and the hydrogen bonds are determined. The sensitive Bragg reflections of the crystals are collected on Anodolu University BIBAM Bruker APEX II CCD Area Dedector difractometer.Structure analysis are carried out on Pentium-IV computer system by SHELX97 program. The crstals are synthesized at Ankara University Chemistry Department.