Dört dişli N2N2 veya N2O2 donörlü ligantlarla oktaklorosiklotetrafosfazenden elde edilen tetramerik fosfazen bileşiklerinin sentezlerinin ve yapılarının araştırılması, antimikrobiyel aktivitelerinin ve DNA'ya etkilerinin incelenmesi
The syntheses and structural investigations, antimicrobial activity and DNA interactions of tetrameric phosphazene derivates obtained from the reaction of the tetradentate N2N2 or N2O2 donor type ligands with octachlorocyclotetraphosphazene
  1. Tez No: 386230
  2. Yazar: İPEK BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, izoftalaldehit ile N-etiletilendiamin, N-metiletilendiamin ve N-metil-1,3-propandiaminin etkileştirilmesinden elde edilen Schiff bazları NaBH4 ile indirgendi ve dört dişli aminopodand bileşikleri elde edildi (10-12). N2N2 donör atomlu dört dişli ligandlarla tetramerin (N4P4Cl8) kuru THF ortamındaki reaksiyonları sonucunda 2,4-spiro-ansa-spiro (6,8), 2,6-spiro-ansa-spiro (1,5,7) ve spiro-bino-spiro (3,9) fosfazen türevleri sentezlendi. Bu bileşiklerden 1 ve 3'ün pirolidin ile kuru THF ortamında etkileştirilmesiyle tamamen sübstitüe fosfazen türevleri (2,4) elde edildi. Sentezlenen fosfazen türevlerinin yapıları element analizi, FTIR, MS, 1H,13C- ve 31P-NMR spektrumları ile incelendi. Uygun kristali elde edilebilen 5 ve 7 bileşiklerinin yapısı X-ışınları kırınımı yöntemi ile aydınlatıldı. Fosfazen türevlerinin plasmit DNA ile etkileşimleri ve antimikrobiyel aktiviteleri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, N2N2 donor-type aminopodands (10-12) has been prepared by the reduction of Schiff bases which are synthesized from reaction of isophthalaldehyde with N-ethylethylenediamine, N-methylethylenediamine and N-methyl-1,3-propanediamine with NaBH4 in dry EtOH. The reaction of octachlorocyclotetraphosphazene (N4P4Cl8) with the ligands produce 2,4-spiro-ansa-spiro (6,8), 2,6-spiro-ansa-spiro (1,5,7) and spiro-bino-spiro (3,9) tetrameric phosphazene derivatives. 1 and 3 have reacted with pyrolidine in dry THF and obtained full substitute phosphazene derivatives (2,4). The structural investigations of the compounds have been verified by elemental analyses, mass spectrometry (ESI-MS), IR, 1H, 13C, and 31P NMR techniques. The solid-state structures of 5 and 7 are also determined by X-ray crystallography. Besides that, the antimicrobial activities were tested and the interactions of plasmid DNA of the compounds were investigated.