Bazı metal borürlerin sentezi
Synthesis of some metal borides
  1. Tez No: 284289
  2. Yazar: UMUT KOYUNCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MECİT AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, direkt magnesiyotermik indirgeme ile açık hava da iyi verimle LaB4 ve LaB6 karışımı ve GdB6 sentezlenmiştir. Magnezyum, bor(III) oksit ile lantan(III) oksit reaksiyonu 700 oC'de kül fırınında gerçekleştirilmiştir. CrB alkali metal borhidrür ile indirgeme reaksiyonu ile tetrahidrofuran (THF) ve metil alkol (MeOH) çözücüleri içerisinde gerçekleştirilmiştir. Numunelerin morfolojilerinin ve yapılarının karakterizasyonu için X-ışınları kırınımı (XRD) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) analizleri kullanılmıştır. X-ışınları kırınımı analizleri LaB4 ve LaB6 karışımı, GdB6 ve CrB'ün sentezlendiğini göstermiştir. LaB4 ve LaB6 karışımı için iki tip nano ölçekte tel varlığı ve GdB6 için bir tip nanotelin varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we synthesized LaB4 and LaB6 mixture and GdB6 with direct magnesiothermic reduction at 700?C in open air in good yield. Reaction of magnesium, boron(III) oxide and lanthanum(III) oxide was carried out in a muffle furnace at 700?C. CrB was synthesized via reduction with alkalimetal borohydride in tetrahydrofuran(THF) and methanol(MeOH) solvents. X-ray diffraction (XRD) and Scanning Electron Microscopy (SEM) analysis were used to characterize morphologies and structures of the samples. XRD analysis proved that LaB4 and LaB6 mixture, GdB6 and CrB were synthesized. The formation of two types of nano sized wires for LaB4 and LaB6 mixture and one type for GdB6 was proved by SEM.