2-(4-kloro-1-naftiloksi)-2-oksoetil metakrilat'ın 2-(dietilamino) etil metakrilat ile kopolimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of 2-(4-chloro-1-naphthyloxy)-2-oxoethyl methacrylate with 2-(diethylamino) ethyl methacrylate copolymers
- Tez No: 284290
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ SOYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, 2-(4-Kloro-1-Naftiloksi)-2-Oksoetil Metakrilat (CINOEMA) monomeri 70 oC'de faz transfer maddesi trietil benzilamonyumklorür yanında asetonitril çözeltisinde 4-klor-1-naftiloksiklormetilketon'un sodyum metakrilat ile reaksiyonundan sentezlendi. Monomerin yapısı FTIR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik teknikleri kullanılarak karakterize edildi.4CINOEMA'nın 2-(Dietilamino) Etil Metakrilat (DEAEMA) ile değişik oranlardaki kopolimerleri 1,4-dioksan çözeltisinde %1 oranında AIBN başlatıcısı kullanılarak 70 oC'de %10'un altındaki dönüşümlerde hazırlandı. Kopolimer bileşimleri elementel analiz ile belirlendi. Monomer reaktivite oranları Fineman-Ross (F-R) ve Kelen Tüdös (K-T) metodlarıyla ve lineer olmayan değişkenlerdeki hata metodu modeli bilgisayar programı RREVM ile hesaplandı. Kopolimerlerin FTIR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektrumları yorumlandı, yumuşama sıcaklıkları DSC ile termal kararlılıkları TGA ile ve molekül ağırlıkları GPC ile belirlendi. Kopolimerlerin kuvaterner tuzları sentezlenerek iletkenlikleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, 2-(4-Chloro-1- Naphthyloxy)-2-Oxoethyl Methacrylate (CINOEMA) monomer was synthesized from 4-Chloro-1-Naphthyloxychloromethylketone and sodiummethacrylate in acetonitrille solvent at 70 oC in the presence of triethylbenzylammonium chloraid as phase transfer mater. The structure of monomer was characterized by, FTIR, 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopic techiques.Copolymers having various 4CINOEMA with 2-(Diethylamino) Ethyl Methacrylate (DEAEMA) contents were prepared in 1,4-dioxane solvent using %1 AIBN as initiator at 70 oC with the conversions below of %10. The copolymer composition were determined by elemental analysis. Monomer reactivity ratios were calculated both Finemann-Ross (F-R) and Kalen-Tüdös (K-T) methods, and a nonlinear error invariable model method with the computer program RREVM. The FTIR, 13C-NMR and 1H-NMR spectra of the copolymers were discussed. The glass transition temperature of polymers were investigated by DSC and also thermal stabilities were studied by TGA. The molecular weights of the polymers were obtained by GPC measurements. Copolymers? salts were synthesized and these conductivity were measured.