Önbilgi, ilgi ve çalışmanın öğrenci başarısına etkileri ve Trabzon Anadolu Lisesi'ne özel okuldan gelen öğrencilerin durumları
  1. Tez No: 28431
  2. Yazar: TÜRKAN ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜNDÜZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; öğrencilerin ilgi, önbilgi ve çalışmalarının matematik dersindeki başarılarına etkisini görmek ve araştırma, Trabzon Anadolu Lisesi öğrencileri üzerinde yapıldığından; özel okuldan bu okula gelen öğrencilerin başarı durumlarını incelemektir. 1 ) Bölümde, öğrencilerin başarısızlık nedenleri hakkında bazı önsezişler sunulmuş ve çalışmada denenecek hipotezler üzerinde durulmuştur. Bu hipotezler şunlardır; 1) öğrencilerdeki önbilgi eksiklikleri, matematik dersindeki başarıyı etkiler. 2) öğrencilerin derse karşı ilgisisizlikleri ve yetersiz çalışmaları başarısızlık oranını artırır. 3) Trabzon Anadolu Lisesi' ne özel okuldan gelen öğrencilerin başarı ortalama ları, diğer öğrencilere göre daha düşüktür. 2. Bölümde ise ev üdevj ve“nottutma”üzerinde yapılan bazı araştırmalar verilmiştir. Değişik ev' ödevi verilmesi ve bunların değerlendirilmesi üzerinde ya-. pılan çalışmalar bu faktörlerin kollej seviyesindeki öğrencilerin başarılarına önem li bir ölçüde etkilemediğini göstermiştir. Ayrıca, nottutmanın önemine değinerek, matematik için uygun bir nottutma biçimi verilmiştir. Fakat araştırmalar; kollej seviyesinde bu nottutma tekniğinin öğrencilere öğretilmesinin başarıda önemli bir değişiklik yapmadığını göstermiştir. Hatta öğrencilere evödevi, extra materyal ve nottutma tekniğinin hepsi bir arada uygulandığı takdirde bile, başarılarında önemli bir fark görülmemiştir. 2. Bölümdeki tüm bu araştırmalar gözönünde tutularak öğrencilerin önbilgi, ilgi ve çalışmalarının başarıyı etkilediğini görmek amacıyla Trabzon Anadolu Lisesi' nde bir çalışma yapıldı. 3. Bölümde çalışma hakkında bilgiler verildi veya yapılacak işlemler sunuldu. Bu çalışmada öğrencilere“Aiken ve Dreger Tutum Anketi”ve“Matematiğe Ba kış Anketi”uygulandı. Bu anketlerin ilki dönem ortasında, diğeri ise dönem sonun da yapıldı. Ayrıca; öğrencilerin kütükleri incelenerek, özel okuldan gelen öğrenciler tespit edildi. 4. Bölümde uygulanan bu iki anketin sonuçlan değerlendirilerek, öğrencilerin ilgi ve çalışmaları ile başarıları arasında doğrusal bir ilişki olduğu bulundu. Ayrıca; öğrencilerin kayıtları kütüklerden incelenerek, özel okuldan gelen öğrenciler tespit edildi ve bunların başarı durumları incelendi. Sonuçta; bu öğrencilerin diğer öğrencilere göre oranla başarılarının düşük olduğu görüldü. Diğer taraftan öğrencilerin önbilgileri hakkında bilgi toplamak için sınıf geçme defteri incelendi. Bu incele meler sonunda, şimdi başarısız olan öğrencilerin daha önceki yıllarda da başarı sız olduğu görüldü. 5. Bölümde ise 4. Bölümdeki veriler ile bazı sonuçlar çıkarıldı, ve l.Bölümde ortaya attığımız Hipotezlerin doğruluğu görüldü. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this work is too see the effect of motivation, basic knowledge and effort on their success, and the work, being done the Trabzon Anatolia High School stundets, to study the level of success of the stundets who have come to this school, from private schools. The first part involves some ideas about the causes of the work. These hypothesis are; 1. The success of the students is effected by the incompleteness of their previous knowledge. 2. The rate of unsuccessfulness increases due to the lack of interest of the students. 3. The avarage of success of the students who have come from private schools to Trabzon Anatolia High School is low, when compared to those who have started education at Trabzon Anatolia High school. The second part involves some investigation having been done on the topics of-“Homework”and“Taking notes”. Work done on giving different types of homework and evaluating them, has shown that these don't effect the success of the students at college level, to a great extend. The importence of taking notes has been stressed on, and a suitable way of taking notes at mathematics has been proposed. However, investigations have proved that, teaching this special way of taking notes, doesn't influence the level of success to a great extend. ît can even be said that the application of homework, extra material and the technigue of note-taking all together didn't end in an important amount of difference. All these results having been taken into consideration an investigation has been carried on to show that pre-knowledge, motivation and studying influence success. In the third part, further knowledge on the study has been given and the work to be done has been presented. This work involves the application of the“Aiken Dreger Attitude questionnaire”and“Balas questionnaire at Mathematics”to the students. The first questionnaire was applied in the middle and the second one at the end of the term. In addition, the background of each student was searched, and the names of the students, who had come from private schools, were fixed. In the forth part the results of these two questionnaires have been evaluated, giving the result that the motivation and effort of the students and their success are directly proportional. In addition to this the level of success of the students, who had come from private schools, was observed. It was obvious that their level of success was lower, when compared to the others. On the other hand, the level of each, student was evaluated in terms of his degree of success in the previous years, by way of examining the records taken by their teachers. It was seen that unsuccessful students had been unsuccessful in the previous years too. The fifth part consists of some results of the data given at the fourth part, and discussions on the results. As a conclusion it was seen that the hypcthesis, put forword in the first part, had proved to be true. VI