1,3- ve 2,3-disübstitüe indol türevlerinin etkili sentezi
The efficient synthesis of 1,3- and 2,3-disubstitue indole derivatives
- Tez No: 284313
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
İndol (1) çekirdeği basit yapısal bir birim olarak veya kompleks anule sistemlerin bir parçası olarak sentetik ve doğal ürünlerin yapısında yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Bu çalışmada, 1,3- ve 2,3-disübstitüe indol türevlerinin sentezleri araştırıldı ve bu disübstitüe türevlerinin sentezi için etkili bir yöntem ortaya kondu. Sentezlenen bileşiklerin yapıları spektroskopik olarak aydınlatıldı, oluşum mekanizmaları tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Indole (1) core occurs widely in synthetic and natural products either as simple structural unit or as part of a more complex annulated systems. In this study, the synthesis of 1,3- and 2,3-disubstitue indole derivatives were investigated and for the synthesis of these indole derivatives are presented an effective method. Structures of products were illuminated as spectroscopic, formation mechanism was discussed.