Kiral trisiklik ß-amino alkol ligand-dietilçinko-peroksit sistemi ile enonların asimetrik weitz-scheffer epoksidasyonu
Asymmetric weitz-scheffer epoxidation of enones by chiral tricyclic ß-amino alcohol ligand-diethylzinc-peroxide system
- Tez No: 284321
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDULLAH KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada ticari olarak mevcut amino asitlerden çıkılarak bir seri trisiklik (S)-ß-amino alkoller sentezlenmiş ve enonların dietilçinko eşliğinde t-butil hidroperoksit ile asimetrik Weitz-Scheffer epoksidasyonunda ligand olarak etkinlikleri incelenmiştir. Bu çalışmanın stereokimyasal verileri monosiklik (S)-ß-amino alkollerden elde edilen stereokimyasal verilerle karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Bu karşılaştırma sonucu pirolidine kenetlenmiş [2.2.2]bisiklooktan iskeletinin yanı sıra karbinol merkezine bağlı grupların ve N-alkil zincir uzunluğunun enantiyoseçicilikte önemli bir rol oynadığı belirlenmiştir. Enonların asimetrik Weitz-Scheffer epoksidasyonunda ligand olarak incelenen trisiklik (S)-ß-amino alkoller arasında difenilkarbinol grubu içeren (S)-ß-amino alkol ile yapılan reaksiyonlarda ilgili epoksi ketonlar %12-97 enantiyomerik zenginlikle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a series of tricyclic (S)-ß-amino alcohols were synthesized from commercially avaliable amino acids and evaluated as ligands in the asymmetric Weitz-Scheffer epoxidation of enones by tert-butyl hydroperoxide in the presence of diethylzinc. The obtained stereochemical results were expounded by comparison with those achieved with monocyclic (S)-ß-amino alcohols. Based on the comparion, it was found that the bicyclo[2.2.2]octane backbone fused to pyrrolidine and the groups attached to the carbinol centre, as well as the chain length of the ß-amino alcohol, had a marked effect on the enantioselectivity. Among the (S)-ß-amino alcohols tested, (S)-ß-amino alcohol, which has a diphenyl carbinol moiety, proved to be the most efficient to yield epoxy ketone with 12-97% enantiomeric excess (ee).