Sturm ayırma ve karşılaştırma teoremleri üzerine
- Tez No: 28433
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
üç bölümden oluşan bu tezde, birinci ve ikinci basamaktan denklemlere ilişkin Sturm teorisi üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde, amaca yönelik temel tanım ve teoremler verildi. İkinci bölümde, birinci basamaktan denklemler için Sturm teorisi, ikinci basamaktan lineer homogen denklemler için Sturm ayırma ve karşılaştırma teoremleri irdelenerek, araştırmacılar tarafından geliştirilen bazı önemli teoremler ele alındı. üçüncü bölümde ise, Prüfer Dönüşümü tanıtılarak onun ikinci basamaktan lineer homogen denklemlerin çözümlerinin sıfırlarının incelenmesine ilişkin rolü üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
This study is about Sturm's theory for the first and second order differential equations. It consist of three chapters. In the first chapter, some basic definitions and theorems are given. In the second chapter, Sturm's theory for the first order differential equations and Sturm's separation and comparison theorems for the second order linear homogeneous differential equations are examined. Also some important theorems, which are improved by researchers, are considered. In the third chapter, the definition of Prüfer substitution is given. Furthermore, with the aid of this, zeros of the solutions of the second order linear homogeneous differential equation are investigated.