Applications of prüfer transformations in the theory of ordinary differential equations
Adi diferansiyel denklemler teorisinde prüfer dönüşümlerinin uygulamaları
  1. Tez No: 477771
  2. Yazar: MURAT AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KABLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kendine-eş, ikinci mertebeden diferansiyel denklem, adi diferansiyel denklemlerin klasik teoremleri anlamında çalışılmıştır. Bu tezde, biz aynı teoremleri Poincare faz düzlem analizinin bir genelleştirilmesi olan Prüfer dönüşümlerini kullanarak ispatladık. Bu ispatlara Sturm karşılaştırma ve ayırma teoremleri ile başladık ve daha sonra çözümlerin sınırlılığı için gerekli ve yeterli koşulları bulmak üzere yukarıdaki denklemin çözümlerinin t sonsuz iken asimptotik davranışlarını inceledik. Son olarak da, bazı sınır şartları ile verilmiş belirli bir tipteki Sturm-Liouville özdeğer probleminin spektrumunu analiz etmek için yine Prüfer dönüşümlerini kullandık.
Özet (Çeviri)
The solutions of the self-adjoint second order differential equation have been studied by means of classical theorems of the theory of ordinary differential equations. In this thesis, we wish to examine the same theorems using Prüfer transformations techniques which are a generalization of the Poincare phase plane analysis. We begin by proving the Sturm Comparison theorem and the Disconjugacy theorem. Then, to get the necessary and sufficient conditions for boundedness of the solutions, we study the asymptotic behaviour of the solution of the equation above , as t infinite. In addition, we use Prüfer transformations to analyse the spectrum of a certain type of Sturm-Liouville eigenvalue problems with some given boundary conditions