İkinci basamaktan diferansiyel denklemler ve emdem-fowler tipi diferansiyel denklemlerin bir sistemi için salınımsızlık kriterleri
Nonoscillation criterias for second order differential equations and emdem-fowler system of differential equations
  1. Tez No: 376152
  2. Yazar: RUKİYE TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL MISIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde ikinci basamaktan bir sınıf diferansiyel denklemlerin çözümlerinin ve Emdem-Fowler tipi diferansiyel denklemlerin bir sistemi için salınımsızlık davranışları incelenmiştir. Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş verilmiştir. İkinci bölümde ikinci basamaktan self-adjoint diferansiyel denklemler, üçüncü bölümde ikinci basamaktan diferansiyel denklemlerin özel bir sınıfının çözümlerinin davranışı, dördüncü bölümde Sturm ayırma ve karşılaştırma teoremleri yardımıyla salınımsızlık kriterleri, beşinci bölümde Emden-Fowler tipi diferansiyel denklemlerin bir lineer olmayan sistemi için salınımsızlık teoremleri ve altıncı bölümde ise sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigated nonoscillatory behaviour of solutions of the second order differential equations and a system of Emdem-Fowler type differential equations. This thesis consist of six chapter. In the first chapter we give ıntroduction. In the second chapter we investigated second order self-adjoint differential equations. In the thirt chapter we investigated the behaviour of solutions of a particular class of the second order differential equations. In the fourth chapter we establish had some nonoscillation criterias for a class of second order differential equations by the help of Sturm seperation and comparison theorems. In the fifth chapter we established some nonoscillation theorems fort he nonlinear system of Emden-Fowler type differential equations. In the last (sixth) chapter we give some comment and suggestion about the work.