Asenkron makine tasarımının güncel kriterler ile simülasyonu
Simulation of induction motor with updated criteria
- Tez No: 284347
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, gelişen tasarım teknolojisi ve malzeme kalitesinin asenkron motor karakteristiğine etkisi incelenmiştir. Yuvarlak ve yüksek çubuklu asenkron motor tasarım hesapları ele alınarak, yeni nesil motorlarla karşılaştırılmıştır. Meydana gelen farkların nereden kaynaklandığı vurgulanmış ve tasarım hesaplarına nasıl yansıdığı gösterilmiştir. Hesaplamalar ve sonuçların gösterimi Matlab ortamında hazırlanmıştır.Tasarımda kullanılan parametrelerin gösterimi içinMatlab-GUI arayüz programı kullanılmıştır. Programda elde edilen sonuçlar Ansoft firmasının Elektrik makineleri modül programı RXPRT'de karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, developing design technology and quality of lamination effect on induction motor design criteria is examined. New design induction motors are compared with eldermodel (circular and rectangular bar). The source of differences occurred and how these differences affected the calculation have been explained. Calculations and results have been prepared by using matlab program.Data of Matlab program have prepared for the calculations is simulated Matlab-GUI interface program, the result taken from the matlab interface program have been compared in respect with the program of electric machine module RMXPRT.