Güneşpilleri ve tarihsel gelişimi
Solar cells and theirs historical devolopments
  1. Tez No: 284357
  2. Yazar: ZAFER ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Science and Technology, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada güneş pilleri ve güneş pillerinde kullanılan malzemeler ele alınmıştır. Küresel ısınmanın sonucu olarak yenilenebilir enerjiye olan ihtiyaç son zamanlarda artmıştır. Bu bağlamda enerji kaynağı olarak güneş büyük ölçüde ilgi çekmiştir. Tezin birinci kısmında güneş enerjisinin mahiyeti ve güneş ışınlarının dünyaya olan etkileri incelenmiştir. İkinci bölümde güneş pillerinin tarihsel gelişimi, maddesel yapısı, çalışma prensibi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde yaygın olarak kullanılan malzemeler hakkında temel bilgiler verilmiştir. Son olarak, güneş pillerinin gelişimi ve önümüzdeki yıllarda yapılacak olan çalışmalar için tavsiyeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, Solar cells and materials used in solar cells were investigated. As a result of global warming, the need for renewable energy has recently increased. In view of this, the sun as energy source has attracted a great deal of attention. A general nature of the solar energy and the effects of sunlight on earth have been investigated in the first chapter. In the second chapter, the historical development of solar cells, their structures, and working principles have been explained. In the third chapter, basic information about the materials used in these cells have been given. Finally, suggestions for development of solar cells and researches of forthcoming years have been given.