İndüktif eşleşmiş plazma- optik emisyon spektroskopi (ICP-OES)tekniği ile diş numunelerinin elemental analizleri
Induktively coupled plasma-optical emission spectroscopy (ICP-OES) analysis technique and dental samples of elemental
  1. Tez No: 284356
  2. Yazar: DOĞAN ALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Dentistry, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü ve Diş Hekimliği pedodonti bölümü ile yapmış olduğumuz bu ortak çalışmada diş numunelerinin element konsantrasyonlarına, İndüktif Eşleşmiş Plazma Optik Emisyon Spektroskopisi (ICP OES) tekniği kullanılarak bakılmıştır. Bu çalışmada, normal ratlar, normal 20 gün lazere maruz kalmış ratlar, diyabetli ratlar ve diyabetli 20 gün lazere maruz kalmış ratlar farklı gruplar elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlardan, lazere maruz kalmış numunelerde Ca element konsantrasyonu sağlıklı numuneden %5 fazladır, diyabetli numunede ise %12 azdır, diyabetli lazere maruz kalmış numunede ise kontrol grubuna göre bağıl fark en yüksek olup %15 dir. Lazere maruz kalmış numunelerde P element konsantrasyonu sağlıklı numuneden %3 fazladır, diyabetli numunede ise %13 azdır, diyabetli lazere maruz kalmış numunede ise %11 fazla dir. Lazere maruz kalmış numunelerde Mg element konsantrasyonu sağlıklı numuneden %1 azdır, diyabetli numunede ise %4 azdır, diyabetli lazere maruz kalmış numunede ise kontrol grubuna göre bağıl fark en yüksek olup %20 dir.Lazere maruz kalmış numunelerde Na element konsantrasyonu sağlıklı numuneden %11 fazladır, diyabetli numunede ise %17 azdır, diyabetli lazere maruz kalmış numunede ise kontrol grubuna göre bağıl fark en yüksek olup %32 oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the present study which is done with the collaboration of the Ataturk University, Faculty of Dentistry, Department of Pediatric Dentistry, the human teeth consisted of different groups have been investigated in terms of chemical composition via Inductively Coupled Plasma Optical Emission Spectroscopy. Different groups are consisted of normal rats, normal rats exposed to laser for 20 days, diabetic rats and diabetic rats exposed to laser for 20 days. From the results, the Ca concentrations in normal rats exposed to laser were found to be higher (5%) than control group and the Ca concentrations in diabetic rats were also found to be lower (12%) when compared with control group. The relative difference between control group and the diabetic rats exposed to laser was found to be highest (15%). When compared with control group, the P concentrations were found to be 13% lower in diabetic rats, 3% higher in normal rats exposed to laser and 11% higher in diabetic rats exposed to laser, respectively. The Mg concentrations are decreased in normal rats exposed to laser (1%), in diabetic rats (4%) and increased in diabetic rats exposed to laser (20%) when compared with control group. It has been found that the Na concentrations are high in normal rats exposed to laser (11%), low in diabetic rats (17%) and high in diabetic rats exposed to laser (32%).