Elektrokimyasal büyütme tekniği ile elde edilen ZnO tabanlı homoeklemlerin elektrolüminesansının incelenmesi
Investigation of electroluminescence of ZnO based p-n homojunctions obtained by electrochemical deposition technique
  1. Tez No: 284364
  2. Yazar: ALİ BALTAKESMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN TÜZEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ZnO ince filmler, çözücü olarak dimetilsülfatoksit ((DMSO), ((CH3)2SO)) ve Zn kaynağı olarak Zn(ClO4)2 tuzu kullanılarak hazırlanan çözeltilerde Elektrokimyasal Büyütme Tekniği ile p-Si taban malzeme üzerine büyütülmüştür.p-ZnO ince filmler, 0,05M Zn(ClO4)2 bileşiği, 0,1M LiClO4 destekleyici elektrolit ve Mg, Na, Sb ve Ti katkı maddeleri ile hazırlanan çözeltilerde büyütüldü. Mg, Na, Sb ve Ti katkı maddelerini içeren çözeltiler için sırasıyla -1,6V, -1,65V, -1,7V ve -1,85V büyütme potansiyeli uygulandı. Mg, Na, Sb ve Ti katkı kaynağı olarak sırasıyla MgCl2, NaN3, SbCl3 ve TiO2 bileşikleri kullanıldı. Katkılı ZnO filmlerin Hall ölçüm sonuçları filmlerin p-tipi olarak büyüdüklerini gösterdi. Daha sonra n-ZnO filmler -1,2V büyütme potansiyeli uygulanarak p-ZnO filmler üzerine büyütüldü. I-V karakteristiklerinden, elde edilen homoeklemlerin p-n eklem doğrultma özelliğine sahip oldukları gözlendi.Homoeklemlere 75mA'lik düz beslem uygulanması sonucu UV, görünür ve kızılötesi bölgede emisyon pikleri gözlenmiş ve sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ZnO thin films were grown by electrochemical deposition technique on semiconducting material of p-Si using compound of Zn(ClO4)2 for source of Zn and solvent of dimethylsulfoxide ((DMSO), ((CH3)2SO)).p-ZnO thin films were grown in solutions which are prepared with 0.05 M Zn(ClO4)2 compound, promoter electrolyte of 0,1 M LiClO4 and additives of Mg, Na, Sb or Ti in DMSO solvent. Cathodic potential of -1,6V, -1,65V, -1,7V and -1,85V was applied the solution include additives of Mg, Na, Sb or Ti, respectively. Compounds of MgCl2, SbCl3, NaN3 and TiO2 were used as of doping source of Mg, Sb, Na and Ti, respectively. The Hall measurements on doped ZnO thin films have shown that ZnO thin films are p-type. After, the n-ZnO (undoped) thin films were grown at cathodic potential of -1,2V on p-type films. Their characteristics of I-V were suggested that the juctions are p-/n-ZnO homojunction, have characteristic of typical diode with a clear rectifying behavior.The result of homojunctions were applied 75mA forward injection current was observed emission peaks in the UV, visible and infrared area and the results were investigated.