Elma (Mallus domestica) tohumlarında katlama ve çimlenme süresince bünyesel büyümeyi düzenleyici maddelerin değişimi üzerine bir araştırma
A study for determining endogenous plant growth regulation substances changes during stratification and germination in apple (Mallus domestica) seeds
  1. Tez No: 284384
  2. Yazar: MEHMET RAMAZAN BOZHÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma 2009?2011 yılları arasında Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nde yürütülmüştür. Çalışma elma tohumlarında katlama ve çimlenme süresince bünyesel büyümeyi düzenleyici maddelerdeki değişimi belirleyebilmek amacıyla yapılmıştır.Elma tohumlarında katlama süresince bünyesel büyümeyi düzenleyici maddelerin değişimleri yulaf ve mısır koleoptil testleri kullanılarak saptanmıştır. Katlama süresince engelleyici maddelerin düzenli bir şekilde azalma gösterdiği, büyütücü maddelerini ise katlamanın son haftalarında önemli artışlar gösterdiği belirlenmiştir.Bünyesel büyütücü ve engelleyici maddelerin dağılım gösterdikleri Rf bölgeleri farklılık göstermesine rağmen, genellikle büyütücü maddelerin, yulaf koleoptil testlerinde Rf 0,2?0,3 ve Rf 0,8?1,0 bölgeleri arasında, engelleyici maddelerin ise en etkili oldukları bölgelerin Rf 0,4?0,7 bölgeleri arasında olduğu belirlenmiştir. Mısır koleoptil testlerinde büyütücü maddelerin, Rf 0,0?0,2 ve Rf 0,7?1,0 bölgeleri arasında, engelleyici maddelerin ise Rf 0,3?0,7 bölgeleri arasında olduğu belirlenmiştir.Katlanmamış tohumlarda düşük düzeyde çimlenme sağlanmış, çimlendirme süresince bünyesel büyümeyi düzenleyici maddelerin değişimleri yulaf koleoptil testleri kullanılarak saptanmıştır. Genellikle büyütücü maddeler Rf -0,1?0,1 ve Rf 0,8?1,0 bölgeleri arasında, engelleyici maddeler ise Rf 0,3?0,8 bölgeleri arasında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Erzurum (Atatürk University, Agriculture Faculty, Department of Horticulture) between 2009 and 2011 years. The aim of the study was to determine the relationship between the endogenous plant growth regulation substances during the stratification and germination in the dormant seeds of apple.During stratification in apple seeds, changes of the endogenous plant growth regulation substances were determined by using oat and corn coleoptil tests. The results showed that growth inhibitors decreased periiodically during stratification. It was also found that growth promoters significantly increased towards the last weeks of stratification.In the study, while growth promoters were found in the sections of Rf 0,2?0,3 and Rf 0,8?1,0, growth inhibitors were found in the sections of Rf 0,4?0,7 in the oat coloeoptil tests. In the corn coleoptil tests, growth promoters were found in the sections of Rf 0,0?0,2 and Rf 0,7?1,0, while growth inhibitors were found in the sections of Rf 0,3?0,7.Non-stratified apple seeds showed not significant germination. Generally growth promoters were determined in the sections of Rf -0,1?0,1 and Rf 0,8?1,0 while growth inhibitors were found in the sections of Rf 0,3?0,8.