Erzincan ili domates (Lycopersicon esculentum L.) genotiplerinin morfolojik karakterizasyonu
Morphological characterization of tomato (Lycopersicon esculentum L.) genotypes in Erzincan
  1. Tez No: 284383
  2. Yazar: KEMAL ÇUKADAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bitki gen kaynakları; bir ülkenin biyolojik zenginliğini ve ıslah çalışmalarında kullanılan gen materyallerinin kaynağını oluşturmaktadır. Bitkisel gen kaynakların çeşitli nedenlerden dolayı yok olmadan toplanıp, muhafaza altına alınması gerekmektedir. Ayrıca, bu materyallerin özelliklerinin belirlenerek ayrıntılı bir biçimde kayıtlarının tutulması büyük önem taşımaktadır. 2009-2010 yıllarında yürütülen bu proje; materyal toplama ve morfolojik karakterizasyon olmak üzere iki aşamalı planlanmıştır. Materyal toplama çalışmaları kapsamında Erzincan'da 48 domates genetik materyali toplanıp, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsündeki Ulusal Gen Bankasına gönderilerek muhafaza ve kayıt altına alınması sağlanmıştır. Morfolojik karakterizasyon çalışmaları IPGRI ve UPOV kriterleri dikkate alınarak 48 domates genotipinde yürütülmüştür. Yapılan küme analizi sonucu genotiplerin 4 grup oluşturduğu görülmüştür. Ayrıca yapılan değerlendirmeler sonucunda toplanan 5 domates genotipinin ıslah materyali olarak dikkatte değer olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Plant genetic sources are biological richnees in a country and they can be used for plant breeding sources. Plant genetic sources are collected and protected before they disappear different resasons. Also, it is important to determine and registrate the plant genetic sources.This study was undertaken to collect Erzincan vegetable genetic sources and to determine morphlogical characterization of tomato (Lycopersicon esculentum) genotypes in 2009 and 2010. 48 tomato different vegetable genetic materials were collected and they were send to National Plant Gene Bank in Egcan Agricultural Research Enstitue for their preserving and registration. Morphological characterizations were made based on IPGRI and UPOV criteria in 48 tomato genotypes. According to cluster analysis, 4 group were determined in the genotypes. As a result, 5 tomato genotypes were determined as plant breeding materials for further studies.