Karabük ili Buprestidae, Cerambycidae ve Curculionidae (Coleoptera) türleri üzerinde faunistik çalışmalar
Faunistic studies on species of Buprestidae, Cerambycidae and Curculionidae (Coleoptera) in Karabük province
  1. Tez No: 284388
  2. Yazar: MERT YARDİBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL TOZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma ile Karabük İli Buprestidae, Cerambycidae ve Curculionidae (Coleoptera) faunasının belirlenmesi amaçlanmıştır. 2008-2009 yıllarında Merkez, Eskipazar, Ovacık, Safranbolu ve Yenice'de yürütülen arazi çalışmaları sonucunda Buprestidae'den 11, Cerambycidae'den 20 ve Curculionidae'den de 9 olmak üzere toplam 40 tür ve alttür tespit edilmiştir.Belirlenen türler; Acmaeoderella flavofasciata (Piller & Mitterpacher, 1783), Chalcophora mariana (L., 1758), Capnodis tenebricosa (Olivier, 1790), Anthaxia cichorii (Olivier, 1790), Anthaxia millefolii (F., 1801), Anthaxia nigrojubata nigrojubata Roubal, 1913, Buprestis haemorrhoidalis araratica Marseul, 1865, Buprestis octoguttata L., 1758, Chrysobothris affinis (F., 1794), Phaenops cyaneus (F., 1775), Coraebus fasciatus (Villers, 1789), Prionus coriarius (L., 1758), Anastrangalia dubia (Scopoli, 1763), Anastrangalia sanguinolenta (L., 1760), Rutpela maculata (Poda von Neuhaus, 1761), Stenurella bifasciata (Müller, 1776), Vadonia unipunctata (F., 1787), Rhagium bifasciatum F., 1775, Rhagium inquisitor (L., 1758), Arhopalus rusticus (L., 1758), Cerambyx dux (Faldermann, 1837), Chlorophorus robustior Pic, 1900, Chlorophorus varius (Müller, 1766), Clytus rhamni Germar, 1817, Plagionotus floralis (Pallas, 1773), Hylotrupes bajulus (L., 1758), Purpuricenus budensis (Götz, 1783), Agapanthia violacea (F., 1775), Monochamus galloprovincialis (Olivier, 1795), Phytoecia puncticollis (Faldermann, 1837), Phytoecia virgula (Charpentier, 1825), Pissodes piceae Illiger, 1807, Larinus curtus Hochhuth, 1851, Larinus latus (Herbst, 1783), Larinus minutus Gyllenhal, 1835, Larinus onopordi (F., 1787), Larinus sibiricus Gyllenhal, 1835, Larinus syriacus Gyllenhal, 1835, Lixus cardui Olivier, 1807 ve Lixus scolopax Boheman, 1835'dır.Bunlardan Chalcophora mariana, Anthaxia nigrojubata nigrojubata, Buprestis haemorrhoidalis araratica, Prionus coriarius, Rhagium inquisitor, Chlorophorus robustior, Purpuricenus budensis, Larinus latus ve L. syriacus türleri diğerlerinden daha yüksek populasyon oluşturmaktadır.Acmaeoderella flavofasciata, Buprestis haemorrhoidalis araratica, B. octoguttata, Phaenops cyaneus, Anthaxia cichorii, A. millefolii, A. nigrojubata nigrojubata, Chrysobothris affinis ve Coraebus fasciatus (Buprestidae); Prionus coriarius, Cerambyx dux, Purpuricenus budensis, Chlorophorus robustior ve Phytoecia puncticollis (Cerambycidae); Larinus curtus, L. latus, L. minutus, L. onopordi, L. sibiricus, L. syriacus, Lixus cardui ve L. scolopax (Curculionidae) olmak üzere toplam 22 tür Karabük İli faunası için ilk kayıttır.Çalışmada belirlenen türlerden Buprestidae ve Cerambycidae türlerinin hemen hemen tamamı özellikle orman ağaçlarında zarar yapan türler durumunda iken, Curculionidae türleri ise P. piceae hariç, Cardueae tribüsüne mensup yabancı otların biyolojik mücadelesinde büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to determine fauna of the families of Buprestidae, Cerambycidae and Curculionidae (Coleoptera) in the province of Karabük. Field investigations were conducted in central Province, Eskipazar, Ovacık, Safranbolu, and Yenice districts in 2008 and 2009. Totally 40 species and subspecies were determined belonging to Buprestidae (11 species), Cerambycidae (20) and Curculionidae (9) families in this study.Determined species are Acmaeoderella flavofasciata (Piller & Mitterpacher, 1783), Chalcophora mariana (L., 1758), Capnodis tenebricosa (Olivier, 1790), Anthaxia cichorii (Olivier, 1790), Anthaxia millefolii (F., 1801), Anthaxia nigrojubata nigrojubata Roubal, 1913, Buprestis haemorrhoidalis araratica Marseul, 1865, Buprestis octoguttata L., 1758, Chrysobothris affinis (F., 1794), Phaenops cyaneus (F., 1775), Coraebus fasciatus (Villers, 1789), Prionus coriarius (L., 1758), Anastrangalia dubia (Scopoli, 1763), Anastrangalia sanguinolenta (L., 1760), Rutpela maculata (Poda von Neuhaus, 1761), Stenurella bifasciata (Müller, 1776), Vadonia unipunctata (F., 1787), Rhagium bifasciatum F., 1775, Rhagium inquisitor (L., 1758), Arhopalus rusticus (L., 1758), Cerambyx dux (Faldermann, 1837), Chlorophorus robustior Pic, 1900, Chlorophorus varius (Müller, 1766), Clytus rhamni Germar, 1817, Plagionotus floralis (Pallas, 1773), Hylotrupes bajulus (L., 1758), Purpuricenus budensis (Götz, 1783), Agapanthia violacea (F., 1775), Monochamus galloprovincialis (Olivier, 1795), Phytoecia puncticollis (Faldermann, 1837), Phytoecia virgula (Charpentier, 1825), Pissodes piceae Illiger, 1807, Larinus curtus Hochhuth, 1851, Larinus latus (Herbst, 1783), Larinus minutus Gyllenhal, 1835, Larinus onopordi (F., 1787), Larinus sibiricus Gyllenhal, 1835, Larinus syriacus Gyllenhal, 1835, Lixus cardui Olivier, 1807 and Lixus scolopax Boheman, 1835.Of these, Chalcophora mariana, Anthaxia nigrojubata nigrojubata, Buprestis haemorrhoidalis araratica, Prionus coriarius, Rhagium inquisitor, Chlorophorus robustior, Purpuricenus budensis, Larinus latus and L. syriacus are having higher population than others.Acmaeoderella flavofasciata, Buprestis haemorrhoidalis araratica, B. octoguttata, Phaenops cyaneus, Anthaxia cichorii, A. millefolii, A. nigrojubata nigrojubata, Chrysobothris affinis and Coraebus fasciatus (Buprestidae); Prionus coriarius, Cerambyx dux, Purpuricenus budensis, Chlorophorus robustior and Phytoecia puncticollis (Cerambycidae); Larinus curtus, L. latus, L. minutus, L. onopordi, L. sibiricus, L. syriacus, Lixus cardui and L. scolopax (Curculionidae) are new records for the fauna of Karabük Province.While nearly all determined species belonging to Buprestidae and Cerambycidae are forest pest, species of the Curculionidae except for Pissodes piceae are important potential biological control agents for several weeds in the tribe Cardueae (Asteraceae).