Bayburt, Erzincan ve Erzurum illeri Sarcophagidae (Diptera) türleri üzerinde sistematik ve faunistik çalışmalar
Systematical and faunistical studies on the species of the Sarcophagidae (Diptera) in Bayburt, Erzincan and Erzurum provinces
- Tez No: 284389
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM HAYAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
Bayburt, Erzincan ve Erzurum illerinde 2008-2010 yılları arasında yapılan bu çalışmada, Sarcophagidae familyasına ait, Miltogramminae (iki cins, dört tür), Paramacronychiinae (dört cins, altı tür) ve Sarcophaginae (üç cins, 56 tür olmak üzere) altfamilyalarından toplam dokuz cins ve 66 tür tespit edilmiştir. Ayrıca, Angiometopa Brauer and Bergenstamm ve Brachicoma Rondani cinslerinin Türkiye'de temsil edildiği ilk kez bu çalışma ile ortaya konmuştur. Ayrıca, elde edilen türler üzerinde Türkiye'de ilk kez dişileriyle birlikte sistematik bir çalışma yapılmıştır. Tespit edilen türler için yeni dağılış alanları ve bazı biyolojik bilgiler verilmiştir.Belirlenen türlerden Angiometopa falleni Pape, Blaesoxipha batilligera Séguy, B. dupuisi Léonide and Léonide, B. grisea (Meigen), B. rossica Villeneuve, B. unicolor (Villeneuve), Brachicoma devia (Fallen), Macronychia polyodon (Meigen), M. striginervis (Zetterstedt), Sarcophaga armeniaca (Rohdendorf), S. bulgarica (Enderlein) S. caerulescens Zetterstedt, S. clarahenae (Lehrer), S. fedtshenkoi (Rohdendorf), S. monspellensia Böttcher, S. recta Rohdendorf, S. teretirostris Pandellé, S. tuberosa Pandellé ve S. uliginosa Kramer, Türkiye faunası için yeni kayıt durumundadır.Altfamilya, cins ve tür tanı anahtarları hazırlanmış, taksonomik öneme sahip genital yapılar çizilmiş ve disekte edilen bazı dişilerin ise fotoğrafları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Bayburt, Erzincan and Erzurum provinces of Turkey during 2008-2006. Totally, 66 species in nine genera from the subfamilies Miltogramminae (four species in two genera), Paramacronychiinae (six species in four genera) and Sarcophaginae (56 species in three genera) belonging to the family Sarcophagidae were determined. Additionally, the genera Angiometopa Brauer and Bergenstamm and Brachicoma Rondani were recorded for the first time in Turkey. Besides that a first systematical study using females together with males were performed in Turkey. New additional distributional and some biological data were also given for previously known species.At the end of the study, Angiometopa falleni Pape, Blaesoxipha batilligera Séguy, B. dupuisi Léonide and Léonide, B. grisea (Meigen), B. rossica Villeneuve, B. unicolor (Villeneuve), Brachicoma devia (Fallen), Macronychia polyodon (Meigen), M. striginervis (Zetterstedt), Sarcophaga armeniaca (Rohdendorf), S. bulgarica (Enderlein) S. caerulescens Zetterstedt, S. clarahenae (Lehrer), S. fedtshenkoi (Rohdendorf), S. monspellensia Böttcher, S. recta Rohdendorf, S. teretirostris Pandellé, S. tuberosa Pandellé and S. uliginosa Kramer were determined as new records for the Turkish fauna.Identification keys for the subfamilies, genera and species were prepared. The genital parts having taxonomical importance were drawn and the photographs of some dissecting females were also given.