Erzurum - Pasinler ilçesinde şeker pancarı (Beta vulgaris L.) bitkilerinden izole edilen Fusarium türleri ve patojeniteleri
Pathogenicity of Fusarium species isolated from sugar beet (Beta vulgaris L.) plants in Pasinler district of Erzurum
- Tez No: 284390
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma Pasinler ilçesi (Erzurum)'nde şeker pancarı (Beta vulgaris L.) bitkilerinden izole edilen Fusarium türlerini ve patojenitelerini belirlemek amacıyla 2009 yılında yürütülmüştür.Şeker pancarı bitkisinden yapılan izolasyon çalışmaları sonucunda 194 Fusarium izolatı elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen izolatların %37.63'ü F. equiseti, %31.44'ü F. oxysporum, %13.92'i F. acuminatum, %10.82'si F. solani, %4.12'si F. heterosporum, %1.55'i F. avenaceum ve %0.52'si F. graminearum'dır.Yapılan patojenite testlerinde F.acuminatum(P2-8A1), F.equiseti (P1-6), F. heterosporum (P10-30), F. oxysporum (P8-24,P9-36) ve F.solani (P8-2) izolatları en yüksek hastalık şiddeti oluşturmuştur.F. acuminatum ve F. graminearum için şeker pancarı bitkisi, Türkiye'de yeni konukçu kaydı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2009 to determine the pathogenicity of Fusarium species isolated from sugar beet(Beta vulgaris L.) plants in Pasinler district of Erzurum.As a result of the isolation studies, 194 Fusarium isolates were obtained in total. Of these isolates, 37.63% were F. equiseti, 31.44% were F. oxysporum, 13.92% were F. acuminatum, 10.82% were F. solani, 4.12% were F. heterosporum, 1.55% were F. avenaceum, 0.52% and F. graminearum.Pathogenicity tests on sugar beet isolates belonged to F. acuminatum (P2-8A1), F. equiseti (P1-6), F. heterosporum (P10-30), F. oxysporum (P8-24, P9-36) and F. solani (P8-2) were found to be more virulent than the other Fusarium isolates.Sugar beet for F. acuminatum and F. graminearum were determined as new host records in Turkey.