İn vitro şartlarda kadmiyumun oluşturduğu genetik ve oksidatif hasara karşı Dermatocarpon intestiniforme (liken) ekstrelerının etkısi
The in vitro effects of Dermotocarpon intestiniforme (a lichen) extracts against cadmium induced genetic and oxidative damage
- Tez No: 284391
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN TÜRKEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kadmiyum (Cd) birçok organda ciddi hasarlara yol açan ve önemli metabolik süreçleri etkileyen tehlikeli ağır metallerden biridir. Cd'nin DNA hasarlarını ve reaktif oksijen türlerinin oluşumunu (ROS) teşvik ettiği iyi bilinmektedir. Çeşitli antioksidanların (C vitamini, E vitamini ve N-asetil-L-sistein vb) Cd toksisitesine karşı koruyucu olduğu gözlenmiştir. Diğer taraftan, likenlerin başta antimikrobiyal ve antioksidant özellikleri olmak üzere farklı biyolojik aktiviteleri uzun zamandan beri popüler araştırma konuları arasında yer almaktadır. Mevcut çalışmada, insan tam kan kültürlerinde genotoksik ve oksidatif hasarlara yol açan kadmiyum klorit (CdCl2)'e (30 ppm) karşı eş zamanlı olarak uygulanan D.intestiniforme liken ekstrelerinin (25 ve 50 ppm) koruyucu role sahip olup olmadığı araştırıldı. Oksidatif etkileri belirlemek için biyokimyasal parametreler (Toplam antioksidan kapasite [TAK] ve Toplam oksidatif durum [TOD]) değerlendirilirdi. Ayrıca, genotoksik etkilerin değerlendirilmesi için Mikroçekirdek (MÇ) testi kullanılmıştır. İlaveten sitotoksite tayini, çekirdek bölünme indeksi (ÇBİ) kullanılarak yapılmıştır. Cd'nin eritrositlerde sebep olduğu oksidatif hasarlar liken ekstrelerinin varlığında azaltılabildi.
Özet (Çeviri)
Cadmium (Cd) is one of the most harmful heavy metals and influences important metabolic processes causing serious damages in many organs. It is well known that Cd could provoke generation of reactive oxygen species (ROS) and DNA damage. Some antioxidants (such as vitamin C, vitamin E and N-acetyl-L-cysteine) have been used as protectors against cadmium-induced toxicity. On the other hand, lichens have long been investigated for biological activities; mainly antimicrobial and antioxidant activities. In this study, we aimed to determine whether D. intestiniforme extracts (25 and 50 ppm) conferred a protection against cadmium chloride (CdCl2) (30 ppm) induced genetic and oxidative damage in human whole blood cultures. Biochemical parameters (total antioxidant capacity [TAC] and total oxidative status [TOS]) were examined to determine oxidative effects. The micronucleus (MN) test was used for analysing genotoxic influences. In addition nucleer division indeks (NDI) was used to determine cytotoxicty. Oxidative damage by CdCl2 in erythrocytes decreased with application of lichen extracts.