Kadmiyum'un insan eritrositleri üzerine in vitro toksik etkisi ve Vitamin C ve E'nin koruyucu rolü
Cadmium in human erythrocytes in vitro toxic effects and protective role of Vitamin C and E
- Tez No: 300158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK PANDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışmasında, ağır bir metal olan kadmiyumun insan eritrositleri üzerinde oluşturduğu toksik etkiler ve vitamin C ve E'nin lipit peroksidasyonu ve antioksidan enzimler üzerine koruyucu etkileri araştırılmıştır.Bu çalışmada, in vitro şartlarda farklı dozlarda kadmiyum (1, 50, 150 ?M) ve vitamin C (VC; 10 ?M) ve vitamin E (VE; 30 ?M) kombinasyonunun insan eritrositlerindeki malondialdehit (MDA) seviyesi ile süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidaz (GPx) enzim aktiviteleri üzerine olan etkileri incelenmiştir. Eritrositler farklı uygulamalarda (sadece kadmiyum, sadece vitaminler ve kadmiyum+vitaminler) 37 °C'de 60 dk inkübe edilmiş ve MDA seviyesi ile antioksidan enzim aktiviteleri spektrofotometre (Shimadzu UV-1800 model, Japon) cihazında ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Toxic effect of cadmium, which is a heavy metal, in human erythrocytes and protective role of Vitamins C and E on lipid peroxidation and antioxidant enzymes have been shown in this thesis study.In this study, the effect of different doses of cadmium (1, 50, 150 ?M) and Vitamin C (VC; 10?M) and E (VE; 30?M) were examined on the levels of malondialdehyde (MDA) superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GPx) enzyme activities in human erythrocytes in vitro. Erythrocytes were incubated under various treatment conditions (cadmium alone, vitamins alone and cadmium+vitamins) at 37 ºC for 60 min than the levels of MDA and antioxidant enzyme activities were determined by spectrophotometer (Shimadzu UV-1800, Japan). MDA content asseyed was descriped by Ohkawa et al.