Adana ve Osmaniye illeri Dytiscidae (Coleoptera) türleri üzerine faunistik bir araştırma
A faunistic study on the species of Dytiscidae (Coleoptera) in Adana and Osmaniye provinces
- Tez No: 284392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KÖKSAL ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, Adana ve Osmaniye illerinin merkez ve ilçelerindeki kaynak, akarsu, dere, birikinti ve göllerin sığ kesimlerinden toplanan Dytiscidae örnekleri sistematik yönden değerlendirilmiş, 16 cinse ait toplam 25 tür ve 7 alt tür tespit edilmiştir. Bu örneklerden 13 tür sadece Adana ilinden, 1 tür ise sadece Osmaniye ilinden ilk kez kaydedilmiştir.Tespit edilen türlerin, örneklerimiz üzerinden fotoğrafları çekilmiş, çeşitli organlarının ölçümleri yapılmış,tanımları gözden geçirilmiş, yaşam alanları ile Türkiye ve dünyadaki yayılışları verilmiş, çeşitli sistematik sorunları tartışılmış; alt familya, cins ve tür teşhis anahtarları düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The specimens belonging to the family Dytiscidae (Coleoptera) living stagnant and various flowing waters in Adana and Osmaniye provinces have been investigated systematically. Totally 25 species and 7 subspecies belonging to 16 genera have been determined. Of these, 13 species just from Adana province and 1 species just from Osmaniye are firstly recorded.The morphological characters of identified species, the measurements and photos of their various organs, their distributions on Turkey and world have been given, and it has been remarked systematical aspect, arranged keys for subfamily, genera and species.