Barit, bazaltik pomza, kolemanit ve yüksek fırın cürufu katkılı harçların ve betonların mühendislik özellikleri
Engineering properties of barite, basaltic pumice, colemanite and blast furnace slag added mortars and concretes
  1. Tez No: 284422
  2. Yazar: AHMET HAYRULLAH SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFİ BİNİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada; barit, kolemanit, öğütülmüş yüksek fırın cürufu ve bazaltik pomzayı içeren harçların ve betonların dayanım ve dayanıklılığını araştırılmıştır. Çimento ve ince agrega yerine barit, kolemanit, yüksek fırın cürufu ve pomza farklı yüzdelerde kullanılmıştır. Harç numunelerin 7, 28, 180 günlük basınç dayanımı ve eğilme dayanımı gibi mekanik etkileri araştırılmıştır. Harç numunelerin 180 ve 360 gün sülfat çözeltisi içerisinde kimyasal etkileri araştırılmıştır. Beton numunelerin 7, 28, 180 günlük basınç dayanımı, Ultrasonik hız testi ile basınç dayanımı, Schmidt Çekici ile basınç dayanımı, aşınma dayanımı, permeabilite ve donma- çözülme etkisi gibi mekanik ve fiziksel etkileri araştırılmıştır. Beton numunelerin 180 ve 360 gün sülfat çözeltisi içerisinde kimyasal etkileri araştırılmıştır. Ayrıca 12x12x2 cm üretilen harçların radyasyon geçirgenliğinin tespiti için Am 241 gama ışını kaynağı kullanılmıştır. Deneysel olarak harçların lineer soğurma katsayıları bulunmuştur. Yapılan çalışmada kolemanit katkılı harç ve betonda basınç dayanımı, donma-çözülme etkisi, aşınma dayanımı, sülfat etkisine karşı dayanımı ve su geçirimliliği gibi birçok özelliğine olumlu katkılarda bulunduğu deneysel olarak gözlenmiştir. Ancak kolemanit katkılı harçların radyasyon zırhlaması için lineer soğurma katsayısı en düşük değerlere sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, strength and durability of mortars and concretes including barite, colemanite, blended blast furnace slag and basaltic pumice are investigated. Barite, colemanite, blended blast furnace slag and basaltic pumice is substituted instead of cement and fine aggregate in different percentages. Mechanical properties of mortars like bending strength and compressive strength are investigated at 7, 28 and 180 days. 180 and 360 day sulphate resistance tests applied for investigating the chemical effects on waste. For concrete specimens compressive strength at 7, 28 and 180 days, compressive strength with ultrasonic speed test and Schmidt hammer, abrasion, permeability and freeze-thaw tests performed to investigate the physical and mechanical properties. 180 and 360 day sulphate resistance tests applied for investigating the chemical effects on concrete. Besides 12x12x2 cm mortar samples produced and they are used for radiation shielding test. Am-241 gamma ray source used for radiation shielding test. Linear absorption coefficient of mortars tested with this method. According to the tests, colemanite has additive effect on compressive strength, freeze-thaw cycle, abrasion, sulphate resistance and permeability properties of concrete. But, colemanite added mortars have the lowest linear absorption coefficients.