Bazı yapı malzemelerinde radyasyon perdeleme özelliklerinin belirlenmesi
Determination of radiation shielding properties in some building materials
  1. Tez No: 800722
  2. Yazar: İBRAHİM ALKILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KÜÇÜKÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çimento agrega ve beton katkı malzemeleri günümüzde inşaat sektöründe kullanılan en yaygın yapı malzemelerinin başında yer almaktadır. Bununla beraber, çimento ve katkı malzemeleri beton üretiminde bağlayıcı madde olarak da kullanılmaktadır. Beton yapı sektöründe bu kadar önemli bir yere sahip olmasına nedeni ile betonun radyasyon perdeleme özelliklerinin de araştırılması önemli bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada farklı tip mineral katkılı betonlar için katkı kullanılmayan beton numunesi başta olmak üzere çimentonun yerine kütlece %5, 10, 15, 20, ve 25 oranlarında silis dumanı ve perlit, %10, 20, 30, 40, ve 50 oranlarında uçucu kül, öğütülmüş yüksek fırın cürufu, asidik pomza ve bazaltik pomza, % 0,5, 1,0, 1,5, 2,0 ve 2,5 oranlarında kolemanit katkılı harçlarla üretilmiş olan beton numuneler ile agrega boyutunda farklı tip beton için bazik pomza ve barit katkılı harçlar ile üretilen betonlar ile birlikte katkısız numune dahil 46 çeşit karışım örneğinin kimyasal içeriklerine göre kütle soğurma katsayıları, (µ cm-1) XCOM programında 59,543 keV enerjide hesaplanarak radyasyon perdeleme özellikleri analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarını daha önce yapılmış deney verileriyle teorik çalışma verileri karşılaştırılmıştır. Deneysel sonuçlarla teorik sonuçlar karşılaştırıldığında ise iki yöntem arasında iyi bir uyum olduğu elde gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cement, aggregate and concrete additives are among the most common building materials used in the construction industry today. However, cement and additives are also used as concrete binders. Although concrete has such an important place in the construction industry, the radiation shielding weights of concrete have become an equally important issue. For these different types of mineral-added concretes, especially the concrete chemicals of the additive, 5, 10, 15, 20, and 25 percent silica fume, perlite, 10, 20, 30, 40, and 50 percent explosion ash, ground blast furnace slag , acidic pumice, basic pumice, concrete samples produced with mortars with 0.5, 1.0, 1.5, 2.0 and 2.5 ratios of colemanite, and basic pumice, basalt, blended mortars for different types of concrete that can remove sand Chemical analyzes of 46 kinds of mixture samples including the unadulterated samples were made, together with the produced concretes, and the radiation shielding properties were analyzed by calculating the mass absorption coefficients (µ cm-1) XCOM restriction at an energy of 59,543 KeV according to the chemical contents found. In order to prove that the results of the study were obtained in a healthy way, the experimental data were compared with the previous experimental data. If the experimental results are used against the theoretical results, a good agreement between the two methods has been obtained.