Farklı saklama koşullarının ekmeğin mikrobiyolojik özelliklerine etkisi
The effect of different store conditions on bread microbiology
  1. Tez No: 284421
  2. Yazar: ORGİL ERDENE TULGAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TURGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
İnsan beslenmesinde çok önemli olan ekmek ve ekmek çeşitlerinin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretimi, taşıması ve pazarlaması çok önemlidir. Ekmek en çok tüketilen besin olmasına rağmen, raf ömrü kısa olan gıdalardan biridir.Kahramanmaraş'ın farklı süpermarket ve fırınlardan toplanan 25'i normal, 25'i kepekli ekmek olmak üzere toplam 50 ekmek örneğinin farklı saklama koşullarında (4 ve 25 ºC) 5 gün süre ile her 24 saatte bir mikrobiyal kaliteye etkisi incelenmiştir. Ayrıca ekmek örneklerinin rutubet ve kül içeriği tespit edilmiştir.Yapılan analizler sonucunda, incelenen 25 normal ekmeğin 7'sinde (%28), 25 kepekli ekmeğin 8'sinde (%32) toplam 50 örneğin 15'inde (%30) Bacillus spp. tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bread and various bread kinds are very important for human nutrition. Hygienic production, carrying and marketing of bread is also very important. Bread is the most exhausting food but it has a short shelf life.Total of 50 bread samples (25 white bread and 25 whole meal bread) were collected from different supermarket and ovens in Kahramanmaraş. Variation of microbiological properties of white and whole meal breads under different storage conditions, humidity and ash content of the bread samples were investigated.Seven of 25 white bread samples (28%) were determined to have Bacillus spp., and 8 of 25 whole-wheat bread (32%) were determined to have Bacillus spp.