Valasiklovir geçiş metal (Cu(II), Co(II), Ni(II), Zn(II), Pd(II) ve Fe(III)) komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
The synthesis and characterization of the transition metal (Cu(II), Co(II), Ni(II), Zn(II), Pd(II) and Fe(III)) complexes of valacyclovir and investigation of their electroanalytic properties
- Tez No: 284423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÖLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezde, antiviral ilaç etken maddesi olan Valasiklovir'in geçiş metal kompleksleri (Cu(II), Co(II), Ni(II), Zn(II), Pd(II) ve Fe(III)) sentezlenmiştir Sentezlenen komplekslerin yapıları hem analitik (erime noktası, elemental analiz, titrimetri, gravimetri) hem de spektrofotometrik (UV, IR, NMR ve MS) yöntemler kullanılarak karakterize edilmiştir. Komplekslerin manyetik özellikleri, manyetik süsseptibilite tekniği ile aydınlatılırken, termal davranışları, DTA-TG teknikleri kullanılarak incelenmiştir.Analitik ve spektrofotometrik olarak yapıları aydınlatılan komplekslerin elektrokimyasal davranışları, hem oksidasyon hem de redüksiyon yönünde incelenmiştir. Bu inceleme sırasında pH, tampon çözelti bileşimi, potansiyel tarama hızı ve çeşitli parametrelerin etkisi araştırılmıştır. Katı elektrotlarla elde edilen bilgiler ışığında, komplekslerin yükseltgenme veya indirgenme mekanizmaları aydınlatılmaya çalışılmıştır. Uygun ortam belirlendikten sonra, seçilen bu ortamda dönüşümlü voltametri, diferansiyel puls voltametrisi ve kare dalga voltametrisi teknikleri kullanılarak, katı elektrotlarla, duyarlı, hassas, düşük tayin limiti ve düşük belirleme limitine sahip, tamamen valide edilmiş tayin yöntemleri geliştirilmiştir. Bu yöntemler, farmasötik dozaj formlarından (tablet) ve biyolojik sıvılardan (idrar, anne sütü ve serum) seçilen maddelerin tayini için uygulanmıştır.Ayrıca, komplekslerin sitotoksisite aktiviteleri BHV-1 (bovine herpes virüs type I) virüsüne karşı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study is related with the synthesis of the transition metal (Cu(II),Co(II), Ni(II), Zn(II), Fe(III) and Pd(II)) complexes of valacyclovir. The structures of the synthesized complexes elucidated with analytical (melting point, elemental analysis, titrimetry and gravimetry) and spectrophotometric (UV, IR, NMR and MS) methods. The magnetic properties of the complexes studied by the use of the magnetic susceptibility method and their thermal behaviors investigated with DTA-TG techniques.The anodic and cathodic behaviors of the complexes examinedusing electrochemical techniques in order to determine the effect of the pH, buffer composition and potential scan rate. Solid electrodes used to investigate the reduction and oxidation mechanisms. After the choice of the suitable medium, validated determination methods with low detection limits and high accuracy investigated using cyclic, square wave and differential pulse voltammetry. The methods applied to the determination of the selected compounds in pharmaceutical dosage forms and in biological fluids (urine and serum). Additionally, the cytotoxicity activity of complexes have been investigated against the BHV-1 (bovine herpes virüs type I).