4-metil, 4-metoksi fenol esaslı polidentat schiff baz ligandları ve metal komplekslerinin sentezi, yapısal karakterizasyonu, alkan oksidasyonu, elektrokimyasal ve mikrobiyal özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 284425
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada; polidentat Schiff baz ligandları ve geçiş metal kompleksleri sentezlenmiştir. Çıkış maddesi olarak 4-metoksi ve 4-metil karbonil bileşikleri elde edilmiş ve çeşitli analitik ve spektroskopik yöntemlerle karakterize edilmişlerdir. Redoks aktif özelliğe sahip sterik hinderanslı 2,6-di-tert-bütil-4-hidroksi anilin bileşiği metanol ortamında 2,6-di-tert-bütil-4-hidroksi nitrobenzen bileşiğini indirgenmekle elde edildi. Amin ve karbonil bileşiklerinin reaksiyonundan AHL1 ve AHL2 ligandları elde edilmiştir. Ligandların Cu(II), Co(II), Ni(II), Pd(II) ve Ru(III) geçiş metal kompleksleri sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. Ligandlar ve geçiş metal komplekslerinin 1x10-3 ve 1x10-4 M konsantrasyonlarda ve 100-500 mV/s tarama hızı aralığında elektrokimyasal özellikleri incelenmiştir. Geçiş metal komplekslerinin katalizör özellikleri substrat olarak n-hekzan kullanılarak araştırılmıştır. Cu(II) ve Co(II) komplekslerinin en yüksek katalitik etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Metal komplekslerinin termal özellikleri incelenmiştir. Ligandlar ve metal kompleksleri antimikrobiyal aktiviteye sahiptirler.
Özet (Çeviri)
In this study, polydentate Schiff base ligands and their transition metal complexes have been synthesized.The Cu(II), Co(II), Ni(II), Pd(II) and Ru(III) complexes of the ligands were obtained and caracterized. The electrochemical properties of the ligands and their metal complexes were investigated in 1x10-3 and 1x10-4 M concantrations and 100-500 mV/s scan rates. The catalyst properties of the transtition metal complexes were studied using n-hexane as substrate. The Cu(II) and Co(II) complexes have highest catalytic propertion than other complexes. Thermal properties of the metal complexes were investigated. The ligands and their metal complexes have antimicrobial activity.