Bazı imin bileşiklerinin teorik ve deneysel kristal yapı ve FT-IR titreşim sonuçlarının Ab initio ve DFT metodları ile analiz edilmesi
The analyses of theoretical and experimental cyrstal structure and FT-IR vibration results os some imine compounds by Ab initio and DFT methods
  1. Tez No: 284424
  2. Yazar: SAVAŞ PURTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sentezlenen 2-metoksi-6-{(E)-[((1S)-2-{[(1E)-(3-metoksi-2-hidroksifenil) metilen] amino}siklohekzil)imino]metil}fenol Schiff bazı bileşiği sentezlenerek elmental analiz, IR, elektronik absorpsiyon spektrum verileri, kütle spektrometresi ve NMR çalışmalarıyla yapısı aydınlatıldı. Ab initio sınırlandırılmış Hartree-Fock ve yoğunluk fonksiyon metotları ile 6-311 G(d), 6-31 G(d), 3-21 G(d) ve LANL2DZ temel setleri kullanılarak 2-metoksi-6-{(E)-[((1S)-2-{[(1E)-(3-metoksi-2-hidroksifenil)metilen] amino}siklohekzil) imino]metil} fenol'ün molekül yapısı ve titreşim spektrum verileri çalışıldı.Hesaplanan ve deneysel olarak elde edilen verilerin karşılaştırmalı sonuçları HF ve B3LYP/6-311 G(d) metodunun temel titreşim frekanslarının belirtilmesinde diğer setlere oranla çok daha doğru sonuçlar verdiği tespit edildi. Bu çalışmadaki hesaplama sonuçları baz alınarak molekülün titreşim frekans modlarının işaretlenmesi yapıldı
Özet (Çeviri)
Some imine compound has been synthesized and characterized by elmental analyses, IR, electronic absorption spectral data, mass spectra and cyclic voltammetric and NMR studies. Ab initio restricted Hartree-Fock and density function theory calculations using 6-311 G(d), 6-31 G(d), 3-21 G(d) and LANL2DZ basis sets have been carried out to study molecular structure and vibrational spectrum of 2-methoxy-6-{(E)-[((1S)-2-{[(1E)-(3-methoxy-2-hydroxyphenyl)metylene]amino}cyclohexyl)imino]metylene}phnol Comparison of calculated and experimental results indicates the HF and B3LYP with 6-311 G(d) basis set are more accurate in predicting fundamental vibrational frequencies than the scaled other approaches. On the basis of calculated results, assignment of vibrational frequencies modes of molecule was proposed.